Slide Haber

ISIFED, Balkanlar’da ataga geçti.


ISIFED, Balkanlar’da ataga geçti

10 –13 Mayis 2017 tarihleri arasinda Istanbul Sanayici ve Is Adamlari Dernekleri Federasyonu (ISIFED) Kosova, Arnavutluk Tiran, Makedonya Üsküp ve Ohlid’e ticari bir heyetle önemli bir gezi düzenledi. Organizasyonun ev sahipligini ISIFED Yönetim Kurulu Baskani Muammer Ömeroglu yapti. Geziye ISIFED Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi ve Esenyurt Sanayici ve Is Adamlari Dernegi (ESIDER) Yönetim Kurulu Baskani Fevzi Torolsan, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Hadimköy Arnavutköy Sanayici ve Is Adamlari Dernegi (HASIAD) Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Levent Eren, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi ve BEYSIAD Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Adnan Sahin, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Beylikdüzü Sanayici ve Is Adamlari Dernegi (BEYSIAD) Üyesi Memduh Uz, ESIDER Yönetim Kurulu Üyesi Turan Iscan, ESIDER Yönetim Kurulu Üyesi Baris Özata, ESIDER Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Soyöz, ESIDER Üyesi Vedat Çelik ve ESIDER Üyesi Saniye Mert de katildi.

ISIFED, DEGISIME ÖNCÜLÜK YAPACAK

ISIFED’in düzenledigi bu organizasyonda temel amaç Balkan ülkelerindeki resmi kurumlarla görüserek karsilikli ticareti gelistirmek, Türkiye’nin katma degerli ihracatini artirmak ve beraberinde ülkemizin istihdam ihtiyacina zamaninda yanit vererek issizlige çözüm üretmek. Geziye, birlik ve dernek yöneticilerinin yani sira üyelerin de yogun ilgisi söz konusuydu. Organizasyon kapsaminda ülkelerin is yapma yöntemleri, tüketici aliskanliklari, yatirimlar için verilen tesvikler ve alternatif üretim biçimleri arastirildi. 
 
Organizasyonun birinci gününde Kosova, ikinci gününde Makedonya Üsküp, üçüncü günde Ohlit ve dördüncü gününde ise Arnavutluk Tiran’i ziyaret eden ve burada bir yandan resmi kurumlarla görüsen diger yandan da bölgede yatirimlarin nabzini elinde tutmak için önemli iliskiler kuran heyet, Balkan ülkelerinin Türkiye ile ticaretini gelistirmeye ve yasanilacak degisime öncülük yapmaya kararli. 
 
 
TÜRK HEYETI YATIRIMA DAVET EDILDI
 
Türk heyeti ziyaretlerini T.C. Makedonya Büyükelçisi Kivilcim Kiliç’in verdigi resepsiyonda Cumhurbaskanligi Basdanismani Yalçin Topçu, Kosova Türk Bakani Beycan Ilyas, Ordu Milletvekili Metin Gündogdu, Uluslararasi Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ismail Kocayusufoglu ile görüsme firsati yakaladi. Yapilan temaslarda bu üç ülkede yasayan soydaslarimiz ve Arnavut dostlarimizin Türk is adamlarina son derece yakin oldugu, Türkiye ile isbirligi için büyük ilgi ve imkanlar bulundugu tespit edildi. Balkan ülkelerindeki Türk dostlari, ISIFED’in önderligindeki sanayici heyetine, “Buralara misafir, yatirimci, is adami olarak gelin, bizleri yalniz birakmayin” seklinde sicak yaklasiminda bulundu. 
 
 
GEZIYE ESLER DE KATILDI
 
ISIFED önderliginde, ESIDER, HASIAD ve BEYSIAD üyelerinin yogun katilim ve destegiyle düzenlenen gezide Türk sivil toplum kuruluslari önderleri ve sanayicilerinin temel amaci Balkan ülkeleriyle ticareti gelistirirken Türkiye ekonomisine deger katacak nitelikteki ihracatin artirilmasina katki saglayabilmek. ISIFED önderliginde düzenlenen bu organizasyonda öne çikan bir baska ayrinti da Türk is adamlarinin geziye esleriyle katilmalari. Burada amaç eslerin de yurtdisi gezilerine katilmalari birbirleriyle tanisip kaynasmalari ve yurtdisinda ne yaptiklarini görmelerini saglamak. Bu baglamda organizasyon süresince eslere is adamlarinin disinda ayri bir program düzenlendi ve bu ülkelerdeki turistik anlamdaki potansiyeli görmeleri saglandi. Böylece esler de hem tarihi ve turistik yerleri gezde hem de yatirim olanaklari hakkinda bilgi edindi.  
 
 
KOSOVA SANAYISI MERCEK ALTINA ALINDI
 
Türk is adamlarinin ilk duragi Kosova oldu ve burada iki görüsme gerçeklestirildi. Ilk görüsme Emerald Otel’de Kosova Is Adamlari Dernegi Baskani Nuhi Mazrek ‘in ev sahipliginde yapildi. Karsilikli iki heyet Kosova ile yapilacak ticari atilimlarin neler olabilecegini masaya yatirdi. Ülkede gerçeklestirilecek yatirim olanaklarindan ihracatta atilmasi gereken adimlara kadar bir dizi ayrinti ele alindi. Özellikle Kosova’nin genel pazar yapisi, pazarin ihtiyaci olan ürünler ve tüketici aliskanliklari degerlendirildi. Böylece Kosova’da farkli sektörlerde faaliyet gösteren is adamlari ISIFED heyetiyle önemli ticari baglantilar kurma sansini yakaladilar. Oldukça verimli geçen bu toplantidan iki taraf da memnun oldu.
 
 
“TÜRKIYE’NIN GELISMISLIK DÜZEYINE KOSOVA’NIN IHTIYACI VAR
 
Görüsmeler kapsaminda ilk olarak konusan Kosova Is Adamlari Dernegi Baskani Nuhi Mazrek ISIFED heyetini Kosova’da agirlamaktan çok mutlu olduklarini, gelip kendilerini ziyaret etmelerinin son derece önemli oldugunu söyledi. Kosova’nin yeni ve gelismekte olan bir ülke oldugunu belirten Baskan Nuhi Mazrek Türkiye’nin her alanda gelismislik düzeyine, bilgi birikimine Kosova’nin ihtiyaci oldugunu kaydetti. Baskan Nuhi Mazrek bu baglamda ziyareti önemsediklerini ve ISIFED gibi Istanbul sanayisine yön veren bir federasyonun ve derneklerini ziyaretlerinden mutluluk duyduklarina isaret etti.
 
Baskan Nuhi Mazrek, “Kosova sanayisi her geçen gün kendini gelistirerek yeniliyor. Savastan çikmis ve yeni bir ülke olarak kisa zamanda iyi bir yol kat ettik. Dernegimiz farkli sektörlerden üyelere sahip 2010 yilinda kurulan bir sivil toplum kurulusu. Amacimiz da Kosova is dünyasini bir arada tutmak ve dünyayla entegre olmasini saglamak. Bu bazda payimiza düseni kosulsuz yerine getirecegimizi ve Türk sanayicisiyle isbirliklerimizin bizi gelecege tasiyacagina yürekten inaniyorum” dedi.
 
 
“ISBIRLIGIMIZI DAHA ILERI TASIYACAGIZ” 
 
ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu ise yaptigi konusmada Kosovali is adamlarinin davetin dolayi çok mutlu olduklarini kaydetti. Baskan Ömeroglu, “ISIFED heyeti olarak Kosova’yi tanimak, isbirlikleri yapmak ve yatirim olanaklarini arastirmak için geldik. ISIFED sekiz dernekten olusan bin 200 üyeye sahip bir federasyon. Her sektörden üyelerimiz bulunuyor. Buraya da farkli sektörlerden olusan bir heyetle geldik. Sadece burada olan firmalarimizla degil, tüm üyelerimizle karsilikli ticareti gelistirmek adina bilgi aktaracagiz. Dolayisiyla Istanbul firmalariyla is yapmak isteyen Kosovali is adamlarimiza her türlü destege açigiz. Istediginiz noktaya ulastiririz. Bizim için önemli olan iki ülke arasindaki ticarete katki saglamak. Kosava ile geçmisten gelen hem kültürel hem de dostlugumuz var. Amacimiz bunu daha ileriye tasiyabilmek. Sizlere ve üyelerimize nasil katki saglayacagimizi belirlemek üzere bu ikili görüsmeleri ve ziyaretleri yenilemek ve gelistirmek hepimizin asli görevi olmali. Sizlere tekrar bizi agirladiginiz ve davet ettiginiz için tesekkür ederim. Insallah bu ikili görüsmelerden her iki tarafta bir sonuç saglar ve ülke ekonomilerimize katki saglariz” ifadesini kullandi.
 
 
“DINAMIK ÇÖZÜMLER ÜRETIYORUZ”
 
Baskan Ömeroglu Kosova’da degisen Pazar dinamiklerini yakindan arastirdiklarini, bu nedenle de karsilikli ticaret ve yatirimlarda bu dinamiklere önem verdiklerini söyledi. Ömeroglu, “Heyetimizin en belirgin özelligi kendi ticaret anlayisimizla pazarin ihtiyaçlarini karsilarken, o ülkenin tüketici aliskanliklarindan pazarin genel dinamiklerine kadar her ayrintiyi dikkate aliyoruz. Böylece üretim ve pazarlama modellerimizi bu veriler dogrultusunda sekillendirerek dinamik çözümler üretiyoruz. Basta Türk sanayicisi beraberinde ISIFED heyeti olarak karsilikli kazanimlarimizin daha bilimsel verilerle devam edecegine inaniyor ve bu baglamda atilmasi gereken her adimi atacagimizi bilmenizi istiyorum” vurgusunu yapti.  
 
 
 “DOST TÜRKIYE’NIN TICARI ELÇILERIYIZ” 
 
ESIDER Yönetim Kurulu Baskani Fevzi Torolsan da üyeleri adina konukseverliliklerine dolayi tesekkür etti. Esenyurt çevresinde 3 bin sanayi kurulusu ve 30 bin ticari sirketin oldugunu söyleyen Baskan Torolsan, “Biz sektörleri temsilen görüsebiliriz ve sizin ihtiyaciniz olan kurumlarla dernek olarak irtibat kurmanizi saglariz. Bizi bir anlamda dost Türkiye’nin ticari elçileri olarak kabul edebilirisiniz. Bizler isbirligimizi kararli bir sekilde sürdürebilirsek inaniyorum ki karsilikli olarak ticaretteki çitayi da yukarilara tasimayi basarabiliriz. Bununla birlikte iletisim içinde oldugumuz her alanda bilgi alisverisini saglayabilir, yeni yatirim olanaklarini hayata geçirebiliriz. Türkiye gelismis sanayisi ve köklü demokrasisiyle her zaman Kosovali is adami ve sanayicisinin yaninda olmaya devam edecek. Burada önemli olan ‘kazan-kazan’ yaklasimimiz. Bizler ayni duyarlilikla devam ettigimiz sürece karsilikli kazanimlarimiz da artmaya devam edecek” açiklamasini yapti. 
 
 
FIRMALAR ÜRETIM ALANLARINI ANLATTI
 
Konusmalarin ardindan üretim modellerini ve firmalarini anlatma firsati yakalayan heyet üyeleri önemli isbirliklerini hayata geçirme firsati yakaladi. Karsilikli olarak yapilmasi gerekenlerin ele alindigi ikili is görüsmelere son derece verimli geçti. 
 
Daha sonra ISIFED Yönetim Kurulu Baskani Muammer Ömeroglu Kosova Is Adamlari Dernegi Baskani Nuhi Mazrek ‘ya isbirliklerinden memnun kaldiklarini ifade etmek amayla bir tesekkür plaketi verdi. 
 
 
RESMI GÖRÜSMELER VERIMLI GEÇTI
 
Bu görüsmelerin ardindan resmi temaslar için toplanti salonuna geçildi. ISIFED Yönetim Kurulu Baskani Muammer Ömeroglu, ISIFED Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi ESIDER Yönetim Kurulu Baskani Fevzi Torolsan, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi ve HASIAD Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Levent Eren, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi ve BEYSIAD Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Adnan Sahin, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi ve BEYSIAD Üyesi Memduh Uz, ESIDER Yönetim Kurulu Üyesi Turan Iscan, ESIDER Yönetim Kurulu Üyesi Baris Özata, ESIDER Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Soyöz, ESIDER Üyesi Vedat Çelik ve ESIDER Üyesi Saniye Mert de resmi görüsmeleri yapmak amaciyla toplantiya katildi. 
 
 
ISBIRLIGI KONULARI ELE ALINDI
 
Organizasyonun ikinci ayaginda Kosova’da Alliance of Kosovar Businesses (AKB) Baskan Dr. Agim Shahini ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelindi. Türk heyeti burada ekonomik yatirimlar, tesvik imkanlari, iki ülkenin isbirligi konularini karsilikli olarak degerlendirdi. Toplantida, Kosova sanayisinin genel yapisiyla ilgili bilgi alan heyet, ülkedeki yatirim alanlari ve is birliklerini arastirdi. Ardindan yemege geçen ISIFED önderligindeki heyete Kosova Ticari Atasesi ……………. de katildi. Yemekte, Kosova hakkinda ticari ve yasamsal olarak nelere dikkat etmeleri gerektigini anlatan atese, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanligi’nin Kosova’ya is ve yatirim yapan firmalara ne tür destekler verdigi bilgisini paylasti. 
 
 
RESEPSIYON KISA BIR MOLA OLDU 
 
ISIFED’in ev sahipliginde ESIDER, HASIAD ve BEYSIAD’in katilimlariyla düzenlenen heyetin dördüncü ayagini Makedonya Üsküp olusturdu. Üsküp’te düzenlenen Türk filmleri haftasi resepsiyonuna katilan Türk sanayici ve is adamlari heyetini Makedonya Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ve Cumhurbaskani Basdanismani Yalçin Topçu karsiladi. Heyet, Makedonya hakkinda kisa bilgiler aldi. 
 
 
B2B ANLASMASI IMZALANDI
 
Gezinin besinci ayaginda Makedonya Üsküp Sanayi ve Ticaret Odasi Baskani Alexsandar Zarkov ile Ticaret Köprüsü Protokolü yapildi. Ekonomi Bakanligi yetkilileri istihdam ve tesvikleri bilgi toplantisi sonrasinda B2B görüsmeleri kapsaminda hem Makedonya ile ilgili ticari bilgiler alindi hem de ticaret köprüsü anlasmalari imzalandi. kalitesinin yükselmesi, ödeme ve teslimat sikintilarinin giderilmesi amaçlaniyor. Ayrica daha düsük fiyatli ve kaliteli ürünlerin pazara girmesi üreticiler arasinda rekabetin artmasina ve tüm ticari islemlerin maliyetinin düsmesine neden oluyor. Bu sayede üretici ve tüketiciler, özellikle KOBI’ler geleneksel ticaret engelleri olan pazara uzaklik, bilgi eksikligi ve talebe uygun üretim yapilamayisi gibi dezavantajlardan kurtulma olanagi yakalayabilecek. Böylece B2B dahilinde Türk firmalari daha iyi müsteri tatmini ve destegi saglayabilecek, yeni ürün ve hizmetlerini pazara hizla sunabilecek. Ayrica isletim ve üretim maliyetleri düsecek, servis agi genisletecek, stok giderleri düsecek.
 
 
YATIRIM VE TESVIKLER MASAYA YATIRILDI
 
Organizasyon boyunca çesitli is görüsmeleri ve kültürel etkinliklere katilan heyet, Makedonya Türk Ticaret Odasi (MATTO) Baskani ve Fahri Konsolos Aydovan Ademoski, Üsküp Ticaret Müsaviri Bünyamin Kutlu, TAV Yönetim Kurulu Üyesi Alper Tunga Ersoy, Cevahir Holding Yönetim Kurulu Üyesi Eser Cevahir ve oda üyeleri ISIFED heyetine ekonomik tesvikler ve destekler hakkinda bilgi verdi. Makedonya’da yatirimlari bulunan Türk is adamlari ve atese ülke hakkinda özel bilgiler paylasti. ISIFED’in düzenledigi heyete Balkan ülkelerine yatirim yapmalari hallinde her konuda destek olunacaginin belirtildigi toplantida, Türk is adamlari bölgeye yatirim yapmalari için davet edildi. Ayrica bölgenin yatirim için ideal firsatlar barindirdigi dile getirildi. 
 
 
ULU ÖNDER ATATÜRK’ÜN OKULU ZIYARET EDILDI
 
Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun oldugu Makedonya Manastir Askeri Okulu’nu ziyaret eden heyet için okul 22.00'de ziyarete açildi. Okul, Atatürk’ün 16 yasinda gelip askeri egitimini aldigi manastir. Atatürk’ün üç yil egitim aldigi bu okul, daha sonra Atatürk Müzesi olarak ziyaretçilerini agirlamaya devam ediyor. ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu ve ESIDER Baskani Fevzi Torolsan burada son olarak ani defterinde ziyaretle ilgili duygularini paylastilar. Heyet, daha sonra Ohri sehrinde dinlenmek için mola verdi ve sehrin tarihi yerlerini gezdi.
 
 
BÖLGELER ARASI ISBIRLIKLERI DEGERLENDIRILDI 
 
Türk is adamlari ve sanayicilerinden olusan heyet ISIFED önderliginde son olarak Tiran Ticaret Atasesi Halis Kaya, Arnavut Türk Is Konseyi Baskani Dr. Erion Çerekja, BKT Bank Genel Müdürü Aydin Argin ile bir araya gelerek Tiran'da yatirim ve tesvikler hakkinda bilgi aldilar. Bölgenin krom, nikel, bakir, boksit, fosforit, az miktarda da petrol ve kömür dahil olmak üzere yeralti kaynaklari oldukça zengin. Arnavutluk’ta demokratik rejime geçisle birlikte, Türkiye ile ikili iliskilerin örnek düzeyde gelistigi, buna paralel olarak, iki ülkenin bölgesel sorunlar konusunda da görüs birligi içinde oldugu ve uluslararasi kuruluslarda dayanisma içinde bulundugu söylenebilir. Türkiye ile Arnavutluk arasindaki ticaretin hacmi izlendiginde, mevcut dis ticaret hacminin, var olan potansiyele kiyasla oldukça düsük düzeyde seyrettigini ifade etmek mümkün. Türkiye- Arnavutluk ticareti son yillarda giderek artarken ticaret hacmi en yüksek seviyesine 2011 yilinda 396,6 milyon dolar ile ulasti. 2012 yilinda ise hem ihracatimizin hem de ithalatimizin azalmasi nedeniyle iki ülke arasindaki ticaret hacmi bir önceki yila göre yüzde 11 azalarak 355 milyon dolara geriledi. 2015 yilinda iki ülke arasindaki dis ticaret hacmi 337 milyon dolar olarak gerçeklesti. Bu nedenle basta ülkenin baskenti Tiran ile karsilikli ticareti artirmak amaciyla yola çikan ISIFED önderliginde ESIDER, HASIAD ve BEYSIAD’in önemli katilimlariyla gerçeklestirilen organizasyon son derece verimli geçti, Türkiye ile olan ticaretin gelistirilmesi için alternatif yöntemler ele alindi.

Foto Galeri

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.


BAŞKANDAN
İSİFED 1994 yılında İstanbul’da bölgesel bir dernek olarak başladığı yolculuğuna 2005 yılından bu yana ülkemizin en büyük şehrinin sanayici ve işadamı dernekleri federasyonu olarak devam ediyor. Bugün 10’a yakın iş adamı derneğini bir araya getiren bir çatı örgütüyüz. Yola çıktığımızda bizi heyecanlandıran o duyguyla, 24 yıl sonra bizi heyecanlandıran duygu aynı; Birlik olmak…

Bu 24 yılda ulaştığımız, ulaşmayı başardığımız hedeflerimiz var. Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumunda olan Kobilerin yasal ve yapısal sorunlarının çözümü ve kurumsal kimlik kazanmaları konusunda adımlar attık. Bölgemizdeki üniversiteler, araştırma kurumları ve demokratik kuruluşlarla güç birliği yapıyoruz, ortak projeler yürütüyoruz. Bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ile oluşturduğumuz platformlar, ortak yaptığımız işler var. Pek çok yurtdışı gezisi yaparak derneklerimizin üyeleri arasında yepyeni bağlar kurduk, birlikte iş yapabilme imkânları yarattık.

Ancak bunlar birlikte ülkemizde hala piyasa ekonomisinin hukuki ve sosyal alt yapısının geliştirilmesine ve istikrar içinde büyümesine katkı yapılmasına ihtiyaç var. Bizim işimizin en önemli parçalarından biri etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilinci. Bu konuda eksikliklerimiz var. Teknolojik gelişmeleri takip etmekte hala tereddütlüyüz. Hâlbuki teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmamızın önünde hiçbir engel yok. Bağlı derneklerdeki her üyemiz bunları becerebildiğimizde küresel rekabet gücümüzün artacağının bilincinde.

24 yılı sonra, ilk günkü gibi Cumhuriyetin niteliklerine bağlı kalarak, kendisine bağlı dernekler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini en üst düzeye çıkartmak için çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci nitelikleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Biz, ülkemiz için, ülkemize katkıda bulunan etik ve sorumluluk sahibi işadamlarımız için varız. Gücümüzü sizden alıyoruz. Yönümüzü size dönüyoruz. İSİFED sizindir.
Devamı