Slide Haber

ISIFED FAS’A ÇIKARMA YAPTI


ISIFED FAS’A ÇIKARMA YAPTI

ISIFED (Istanbul Sanayici ve Is Adamlari Dernekleri Federasyonu) öncülügünde, ESIDER (Esenyurt Sanayaci ve Is Adamlari Denegi) katkilariyla  geçtigimiz Subat ayi içerisinde (22-26 Subat) tarihleri arasinda Fas’in Casablanka, Rabat ve Marekeste, sehirlerine bir gezi düzenlendi. Geziye, ISIFED’ öncülügünde ESIDER, HASIAD, KSIAD, BEYSIAD’a üye birçok sanayici ve is adami katildi. Fas’in Sanayi Sehirlerindeki is adami ve sanayiciler ile bir dizi görüsmeler yaptilar. Son yillarda Fas ile Türkiye arasinda artan Ticaret hacminin daha da gelistirilebilmesi ve is olanaklarinin arastirilmasi için düzenlenen geziye Baskanlik eden ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ESIDER Baskani Fevzi Torolsan, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kurtman, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi ve HASIAD Yönetim Kurulu Üyesi, Levent Eren, ESIDER’den Turgut Savli, Ahmet Kurt, Bariscan Özata, Huseyin Soyöz, Turan Iscan, Semra Saniye Mert, Orhan Ramazanogullari, BEYSIAD’tan  (Beylikdüzü Sanayici ve Isadamlari Dernegi) Fehmi Denizli ve Mehmet Sandal, HASIAD’tan (Hadimköy Sanayici ve Is Adamlari Dernegi) Ahmet Seker, KSIAD’tan (Küçükçekmece Sanayici ve  Is Adamlari Dernegi) Erhan Ibak ve Gine Istanbul Baskonsolosu Orhan Argun  geziye katilanlar arasindaki yerlerini aldilar.

 
Türk heyetine Baskanlik eden ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu ve heyette yer alan çok sayidaki sanayici, Fas’in Sanayi sehirleri, Casablanca, Rabat, Marakeste gibi sehirlerdeki yöneticileri ile bir araya gelerek, önemli görüsmeler yaptilar. 
 
ISIFED Heyeti, Fas’taki temaslarinda Invest’in Morocco yöneticilerinden Ayda Fathi ve Mahassine El Rhermoul ile de bir araya geldiler. Burada bir süre görüsen Türk ve Fas Heyetleri arasinda Ticari iliskilerin daha da gelistirilmesi için gereken adimlarin bir an önce atilmasi için ikili bir komisyon kurulmasi önerisi degerlendirildi. Sicak bir ortamda geçen görüsmelerde her iki ülke is adamlari ortak yatirim alanlari konusunda yeni teknik ve önerilerin gelistirilmesi fikrine sicak baktiklarini açikladilar. Türk ve Fasli sanayici ve is adamlari ortak sanayi yatirim olanaklari ve karsilikli ihracat potansiyelinin en üst düzeye çikartilabilmesi konularini masaya yatirdilar.
 
Baskent Rabat’ta Türkiye’nin Fas Büyükelçisi Ethem Berkan Öz ve Ticari Atese Önder Duman ile bir araya gelen is adamlari, Türk Is adamlarinin Fas’ta ne gibi ortak yatirimlar yapabilecekleri, Fas’in cografi ve ticari özellikleri, karsilasilmasi muhtemel zorluklar ve bu sorunlarin nasil üstesinden gelinebilecegini ve sorunlarin nasil çözüleceginin yollari konusunda bilgi aldilar. Türk Is adamlari ziyaretin sonunda Türkiye’nin Fas Büyükelçisi ve Ticari Atese Önder Duman’a Türkiye’den getirdikleri hediyeleri taktim ettiler. 
 
 
FAS’LI IS ADAMLARINDAN TÜRK HEYETINE SICAK KARSILAMA
ISIFED Heyeti sirasi ile CGEM ve Fas INN gibi Sanayi kuruluslarina ait Federasyon ve Dernekleri ziyaret ettiler. Fas’in Sanayici ve Is adamlari Dernekler Federasyonu olan “CGEM veFas INN” Genel Sekreteri Omar Oukrid ile bir görüsme yaptilar. Omar Oukrid, Türk is adamlarina Federasyon olarak ne gibi çalismalar yaptiklarina dair çesitli bilgiler verdi. 
 
ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu; “Bu ziyaret öyle zannediyorum ki; iki ülke iliskilerinin daha da gelistirilmesi, Fas ile olan ticari baglarimizin daha da güçlenmesine katki sunacaktir” sözleri ile ziyaretin önemine degindi. “Sizlerin bizleri ziyaret ederek, iki dost ve kardes ülkenin var olan ticaret hacminin daha da gelistirilmesine önemli katkilar sunacaktir” diyen Fasli sanayiciler, Türk heyetini sicak bir sekilde agirladilar. Fas heyetinin ardindan kendilerini misafir ettikleri için tesekkür konusmasi yapan ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu; “Dost ve Kardes ülke Fas’ta olmaktan son derece mutluyuz. Türk sanayici ve is adamlari olarak gelisen ve hizla globallesen dünya ticari dengelerin lehimize çevrilmesi için, ülke insanimizin ortak paydalarda bulusarak, iki ülke ticari çikarlarinin gelistirilmesi için elimizden gelen her türlü destegi vermek istiyoruz. Türk ve Fas sanayici ve is adamlarinin ortak yatirim alanlarinin arastirilmasi ve gelistirilmesi için ne gibi çalismalar yapilabilecegi konusunda önemli adimlar atmak için sabirsizlaniyoruz” dedi. 
 
Fas’a ziyaretin en önemli yanlarinda birisi de geziye katilan Türk sanayici ve is adamlarinin esleri ile birlikte katilmasi oldu. Türk Is adamlari Fas’in çesitli kentlerine yaptiklari geziye ilk kez esleri ile birlikte gitmeleri, is adamlarinin ürünlerin üretilmesinin yani sira Türk sanayicilerin dis pazarlarda ürünleri pazarlarken yasadiklari zorluklari yerinde görmeleri bakimindan çok faydali oldugu kanaatine vardiklarinin altini çizdiler. Fas’a yapilan geziye katilan Türk is adamlarinin esleri, eslerinin yaninda gitmelerinden çok büyük memnuniyet duyduklarini belirterek, Fas’in tarihi ve turistik yerlerini gezdiklerini hem de sanayici ve is adamlarinin yasadiklari sikintilari yerinde gördüklerini belirttiler. Dis ülkelere ihracat yapan is adamlarinin islerinin hiçte kolay olmadigi kanisina vardiklarini belirten bayanlar, eslerinin verdikleri çabalari yerinde görmekten çok memnun olduklarini söylediler.
 

Foto Galeri

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.


BAŞKANDAN
İSİFED 1994 yılında İstanbul’da bölgesel bir dernek olarak başladığı yolculuğuna 2005 yılından bu yana ülkemizin en büyük şehrinin sanayici ve işadamı dernekleri federasyonu olarak devam ediyor. Bugün 10’a yakın iş adamı derneğini bir araya getiren bir çatı örgütüyüz. Yola çıktığımızda bizi heyecanlandıran o duyguyla, 24 yıl sonra bizi heyecanlandıran duygu aynı; Birlik olmak…

Bu 24 yılda ulaştığımız, ulaşmayı başardığımız hedeflerimiz var. Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumunda olan Kobilerin yasal ve yapısal sorunlarının çözümü ve kurumsal kimlik kazanmaları konusunda adımlar attık. Bölgemizdeki üniversiteler, araştırma kurumları ve demokratik kuruluşlarla güç birliği yapıyoruz, ortak projeler yürütüyoruz. Bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ile oluşturduğumuz platformlar, ortak yaptığımız işler var. Pek çok yurtdışı gezisi yaparak derneklerimizin üyeleri arasında yepyeni bağlar kurduk, birlikte iş yapabilme imkânları yarattık.

Ancak bunlar birlikte ülkemizde hala piyasa ekonomisinin hukuki ve sosyal alt yapısının geliştirilmesine ve istikrar içinde büyümesine katkı yapılmasına ihtiyaç var. Bizim işimizin en önemli parçalarından biri etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilinci. Bu konuda eksikliklerimiz var. Teknolojik gelişmeleri takip etmekte hala tereddütlüyüz. Hâlbuki teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmamızın önünde hiçbir engel yok. Bağlı derneklerdeki her üyemiz bunları becerebildiğimizde küresel rekabet gücümüzün artacağının bilincinde.

24 yılı sonra, ilk günkü gibi Cumhuriyetin niteliklerine bağlı kalarak, kendisine bağlı dernekler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini en üst düzeye çıkartmak için çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci nitelikleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Biz, ülkemiz için, ülkemize katkıda bulunan etik ve sorumluluk sahibi işadamlarımız için varız. Gücümüzü sizden alıyoruz. Yönümüzü size dönüyoruz. İSİFED sizindir.
Devamı