Slide Haber

ISIFED baskani Muammer Ömeroglu: GÜVENLI, GELISMEKTE OLAN BIR ÜLKE


ISIFED baskani Muammer Ömeroglu: GÜVENLI, GELISMEKTE OLAN BIR ÜLKE
 

Bana göre çok kolay bir ülke. “Türkiye’den sonra ilk is yapacagin yer neresi” diye sorulsa Romanya derim. Çünkü bu kadar çok Türk’ün bir arada oldugu, kendinizi kendi ülkenizde hissedebileceginiz baska bir ülke yok. Çok güvenli bir ülke, bu yönde sikintilar hiç olmuyor.

Bu gezi düzenledigim ikinci organizasyon. Daha önce Suriye’ye bir gezi düzenlemistik. Her organizasyonun da oldukça basarili oldugunu düsünüyorum. Romanya gezisi bir parça daha önde. Suriye’ de daha uzun süre kaldik, yorucu oldu ve bu sayida görüsme yapamadik orada. Burada iki gün içerisinde Romanya’nin master planini çikardik adeta. 

Romanya’yi çok iyi bildigimi düsünüyorum, asagi yukari yirmi bes yildir gidip geldigim bir yer. Orada bir fabrika islettim yedi- sekiz sene boyunca. Bana göre çok kolay bir ülke. “Türkiye’den sonra ilk is yapacagin yer neresi” diye sorulsa Romanya derim. Çünkü bu kadar çok Türk’ün bir arada oldugu, kendinizi kendi ülkenizde hissedebileceginiz baska bir ülke yok. Demokrasinin oturdugunu, yasal düzenlemelerin oturdugunu düsünüyorum. Çok güvenli bir ülke, bu yönde sikintilar hiç olmuyor. Eskiden yaygin karsilasilan hirsizlik olaylari 2000 yilindan sonra yok denecek düzeye düstü. 

Ülkede egitim düzeyi çok yüksek. Sehrin sokaklari haraketli. Canli bir alisveris ortami var. Hizla kalkinan, hizla modernlesen, eskinin ölü kabugunu üzerinden atmaya çalisan bir ülke.  Issizlik orani normalin çok üzerinde. Yatirim yapmaya çok istekliler bu yüzden, yatirim yapana büyük sempati duyuyorlar. Yatirimlar destekleniyor, önü açiliyor. Zaten Türk firmalari da bu firsati iyi degerlendirmis. Binlerce Türk sirketi ülkenin hemen her yerinde faaliyet gösteriyor. Bu yeni gelenler için de büyük kolaylik. Yardim ve destek almalari, bilgi paylasmalari açisindan söylüyorum bunu.

ROMANYA KABUĞUNU KIRIYOR

Ziyaret ettigimiz devlet ve özel kurumlarin temsilcileri de, Türkiye ile ticareti çok olumlu karsiladiklarini, kapilarinin Türklere her zaman açik oldugunu, yatirim yapilacak alanlar konusunda her türlü bilgi destegini vermeye hazir olduklarini belirtti. Elbette Romanya ticaret ve üretimin gelistirilmesinde son yillarda çok büyük ilerlemeler kaydetmis. Ama hala kat etmeleri gereken uzun mesafeler var. Bu büyük bir potansiyel tasidiklari, bu potansiyeli degerlendirecek girisimlere de açik olduklari anlamina geliyor. Türk is adamlari için burada yapilabilecek üretimin saglayacagi firsatlar büyük.

 Aldigimiz bilgilere göre büyük destekler saglaniyor burada yeni yatirimcilara. Tarim sektöründe, tekstilde büyük açiklari var. Gida alaninda çalisacak firmalara büyük kolaylikla saglaniyor.

Evet, gelismemis bir ülke ama bizim için yirmi milyon nüfuslu gelismekte olan bir ülke. Bütün Balkan ülkelerini dolastim, ancak henüz bir is yapamadim hiçbirisinde. Bulgaristan’da ilk defa üretim yaptiriyorum. Ya Bulgaristan’da ya Romanya’da, iki ülkeyi organize edecek bir merkez planliyorum. 

Romanya Avrupa Birligi’nde. Romanya’da is yapiyor olmak sirketinizi Avrupa soktugunuz anlamina gelir. Dolayisiyla çok büyük avantaj sagliyor. 

ESIDER VE ISIFED düzenledigi bu geziyle sanayici ve is adamlarimiz için hem yeni bir kapi açti hem de önemli bilgi birikimi sagladi. Biz bu kanali hep açik tutmayi, bilgi birikimimizi arttirip dileyen girisimcilere sunmayi planliyoruz. Sanirim bunu kisa zamanda basaracagiz.

Foto Galeri


BAŞKANDAN
İSİFED 1994 yılında İstanbul’da bölgesel bir dernek olarak başladığı yolculuğuna 2005 yılından bu yana ülkemizin en büyük şehrinin sanayici ve işadamı dernekleri federasyonu olarak devam ediyor. Bugün 10’a yakın iş adamı derneğini bir araya getiren bir çatı örgütüyüz. Yola çıktığımızda bizi heyecanlandıran o duyguyla, 24 yıl sonra bizi heyecanlandıran duygu aynı; Birlik olmak…

Bu 24 yılda ulaştığımız, ulaşmayı başardığımız hedeflerimiz var. Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumunda olan Kobilerin yasal ve yapısal sorunlarının çözümü ve kurumsal kimlik kazanmaları konusunda adımlar attık. Bölgemizdeki üniversiteler, araştırma kurumları ve demokratik kuruluşlarla güç birliği yapıyoruz, ortak projeler yürütüyoruz. Bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ile oluşturduğumuz platformlar, ortak yaptığımız işler var. Pek çok yurtdışı gezisi yaparak derneklerimizin üyeleri arasında yepyeni bağlar kurduk, birlikte iş yapabilme imkânları yarattık.

Ancak bunlar birlikte ülkemizde hala piyasa ekonomisinin hukuki ve sosyal alt yapısının geliştirilmesine ve istikrar içinde büyümesine katkı yapılmasına ihtiyaç var. Bizim işimizin en önemli parçalarından biri etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilinci. Bu konuda eksikliklerimiz var. Teknolojik gelişmeleri takip etmekte hala tereddütlüyüz. Hâlbuki teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmamızın önünde hiçbir engel yok. Bağlı derneklerdeki her üyemiz bunları becerebildiğimizde küresel rekabet gücümüzün artacağının bilincinde.

24 yılı sonra, ilk günkü gibi Cumhuriyetin niteliklerine bağlı kalarak, kendisine bağlı dernekler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini en üst düzeye çıkartmak için çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci nitelikleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Biz, ülkemiz için, ülkemize katkıda bulunan etik ve sorumluluk sahibi işadamlarımız için varız. Gücümüzü sizden alıyoruz. Yönümüzü size dönüyoruz. İSİFED sizindir.
Devamı