Slide Haber

ROMANYA BÜYÜKELÇISI OSMAN KORAY ERTAS’I ZIYARET ETTIK


ISIFED’in Romanya Bükres’e düzenledigi ticaret gezisi 10 Kasim’da heyetimizin Romanya Türk Büyükelçiligine yaptigi ziyaretle basladi. Karsilikli iyi niyet çerçevesinde devam eden görüsme sonunda ISIFED heyeti Romanya Büyükelçisi Osman Koray Ertas’a basarili çalismalari nedeniyle bir plaket verdi.

 ISIFED’in Romanya Bükres’e düzenledigi ticaret gezisi 10 Kasim’da heyetimizin Romanya Türk Büyükelçiligine yaptigi ziyaretle basladi. Büyükelçilik ziyaretine ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ESIDER Baskani Fevzi Torolsan, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kurtman, SANDER Baskani ve ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kocasakal, ESIDER Yönetim Kurulu Üyeleri,  Soyyigit Grup A.S.’den Temel Soyyigit, Savli Gida Firmasindan Turgut Savli, Santana Tekstil firmasindan Sedat Çelik, Adres Patent firmasindan Av. Ali Yüksel, Archled Aydinlatma firmasindan Murat Selvitop katildi. Görüsmeye Ticaret Atesemiz Mükerrem Aksoy ve Romanya Türk Is Adamlari Dernegi (TIAD) Baskani Murat Demiray da eslik etti.

 Romanya Büyükelçisi Osman Koray Ertas, büyük bir nezaket göstererek ISIFED heyetini elçiligimizin kapisinda karsiladi.

 Büyükelçi Ertas, heyetimizi kabulünde sunlari söyledi: “ISIFED heyetinin Romanya’da temaslarda bulunmasindan memnuniyet duydum. Türk is adamlarinin yatirim ve ticarette Romanya’yi tercih etmeleri gerekiyor. Romanya ülkemize çok yakin. AB üyesi olmasi büyük avantaj. Burada üretip Avrupa ülkelerine mal satmak daha kolay. Ayrica Romanya gelismekte olan bir ülke. Sanayisi yeni yeni toparlaniyor. Türk sanayicisinin bilgi birikimi, is yapma sekli ve tecrübesiyle burada is yapmasi çok kolay. Ülkede 14 bin Türk sirketi var. Bunlarin 7 bini faal. Aralarinda alaninda marka olmus büyük sirketlerimiz var. Yillardir buradalar. Burada yatirim ve is yapmak isteyen firmalara büyükelçilik olarak kapimiz sonuna kadar açik.” 

 Büyükelçi Ertas sözlerini söyle sürdürdü: “Burada is yapacaginiz zaman önce elçiligimizden bilgi ve yardim isteyin. Sizlerin yanindayiz. Hem devlete karsi hem de firmalara karsi dikkatli olmak gerekir. Sizin için danismanlik yapariz.”

 Iki ülke arasindaki ticaret hacminin 10 milyar Dolara çikarmayi hedeflediklerini belirten Büyükelçi Osman Koray Ertas, “Ülkemiz ve Romanya arasindaki mevcut iyi iliskilerin stratejik ortakligimizin özellikle iktisadi ve insani boyutlarinin gelistirilmesine büyük önem veriyorum. Romanya’daki her yatirimcimiz iliskilerimizin bu seviyeye gelmesinde pay sahibidir. Birbirimizi sahsen tanimasak da genis bir ailenin bireyleriyiz ve Romen dostlarimiz tarafindan da öyle görülüyoruz. Bu nedenle birbirimizin basarisi tüm toplumumuzun basarisi olarak okunmaktadir. Bu itibarla Romanya’daki tüm mütesebbis vatandaslarimiza islerinde üstün basarilar diler, Büyükelçilik olarak onlari daima en ayni ailenin bireyleri olarak gördügümüzü bir kez daha vurgulamak isterim” dedi.

 ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu da ISIFED heyetine gösterdigi sicak karsilamasindan dolayi Romanya büyükelçisi Osman Koray Ertas’a tesekkür etti. Ömeroglu, “Gördügünüz gibi heyet içinde her sektörden firma temsilcilerimiz ile buradayiz. Burada ki is firsatlarini ögrenecegiz, gerekli bilgileri alarak federasyona bagli 8 dernege bilgi aktaracagiz. 2500 üye sanayicimize Romanya ile ilgili bilgileri yerinde görerek rapor sunacagiz” dedi. 

 ESIDER Baskani Fevzi Torolsan ise, Romanya’da yatirim yapacak sanayici ve is adamlarinin arkalarinda Türk Büyükelçiliginin gücünü hissetmesinin büyük bir güvence oldugunu söyledi ve gösterilen ilgi için tesekkür etti.

 Karsilikli iyi niyet çerçevesinde devam eden görüsme sonunda ISIFED heyeti Romanya Büyükelçisi Osman Koray Ertas’a basarili çalismalari nedeniyle bir plaket verdi.

Foto Galeri

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.


BAŞKANDAN
İSİFED 1994 yılında İstanbul’da bölgesel bir dernek olarak başladığı yolculuğuna 2005 yılından bu yana ülkemizin en büyük şehrinin sanayici ve işadamı dernekleri federasyonu olarak devam ediyor. Bugün 10’a yakın iş adamı derneğini bir araya getiren bir çatı örgütüyüz. Yola çıktığımızda bizi heyecanlandıran o duyguyla, 24 yıl sonra bizi heyecanlandıran duygu aynı; Birlik olmak…

Bu 24 yılda ulaştığımız, ulaşmayı başardığımız hedeflerimiz var. Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumunda olan Kobilerin yasal ve yapısal sorunlarının çözümü ve kurumsal kimlik kazanmaları konusunda adımlar attık. Bölgemizdeki üniversiteler, araştırma kurumları ve demokratik kuruluşlarla güç birliği yapıyoruz, ortak projeler yürütüyoruz. Bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ile oluşturduğumuz platformlar, ortak yaptığımız işler var. Pek çok yurtdışı gezisi yaparak derneklerimizin üyeleri arasında yepyeni bağlar kurduk, birlikte iş yapabilme imkânları yarattık.

Ancak bunlar birlikte ülkemizde hala piyasa ekonomisinin hukuki ve sosyal alt yapısının geliştirilmesine ve istikrar içinde büyümesine katkı yapılmasına ihtiyaç var. Bizim işimizin en önemli parçalarından biri etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilinci. Bu konuda eksikliklerimiz var. Teknolojik gelişmeleri takip etmekte hala tereddütlüyüz. Hâlbuki teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmamızın önünde hiçbir engel yok. Bağlı derneklerdeki her üyemiz bunları becerebildiğimizde küresel rekabet gücümüzün artacağının bilincinde.

24 yılı sonra, ilk günkü gibi Cumhuriyetin niteliklerine bağlı kalarak, kendisine bağlı dernekler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini en üst düzeye çıkartmak için çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci nitelikleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Biz, ülkemiz için, ülkemize katkıda bulunan etik ve sorumluluk sahibi işadamlarımız için varız. Gücümüzü sizden alıyoruz. Yönümüzü size dönüyoruz. İSİFED sizindir.
Devamı