Slide Haber

TIAD ISIFED HEYETINI AGIRLADI


TIAD ISIFED HEYETINI AGIRLADI

 Romanya Türk Is Adamlari Dernegi (TIAD) Baskani Murat Demiray dernek genel merkezinde ISIFED Heyetini agirladi.

 Romanya Türk Is Adamlari Dernegi (TIAD) Baskani Murat Demiray dernek genel merkezinde ISIFED Heyetini agirladi. 

 TIAD’daki toplantiya ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ESIDER Baskani Fevzi Torolsan, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kurtman, SANDER Baskani ve ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kocasakal, ESIDER Yönetim Kurulu Üyeleri,  Soyyigit Grup A.S.’den Temel Soyyigit, Savli Gida Firmasindan Turgut Savli, Santana Tekstil firmasindan Sedat Çelik, Adres Patent firmasindan Av. Ali Yüksel, Archled Aydinlatma firmasindan Murat Selvitop katildi. Heyetin TIAD ziyaretine Ticaret Atesemiz Mükerrem Aksoy da eslik etti.

 ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu ve ESIDER Baskani Fevzi Torolsan, görüsmede TIAD baskani ve yetkililerine Türk girisimcilere ve heyete gösterdikleri ilgi ve sicak karsilama için tesekkür etti. Toplantida, TIAD’la karsilikli isbirliginin imkanlari konusuldu.

 Ticaret Atesemiz Mükerrem Aksoy bu ziyarette yaptigi konusmada sunlari söyledi:

 “Romanya’da mevcut Türk sermayesi 6.5 milyar Euro civarinda. Burada % 95’in üzerinde temsil edilen kurulus TIAD. Garanti Bankasi, Kastamonu Entegre, Artik, Türk Hava Yollari, Kanal D gibi buradaki bütün önemli yatirimcilarimiz TIAD üyesidir. Hep birlikte çalisiyoruz. Gelen heyetleri birlikte agirliyoruz. Romanya’da yatirim yapacak firmalara sunu tavsiye ediyorum; Ilk olarak ticarete geleceksiniz. Ticarete gelirken de bizim Türk Ekonomi Bakanligi’nin tesvikleri devreye giriyor. Eger siz Türkiye’de üreticiyseniz,  ticaretlere ugrasiyorsaniz, buradaki bir sirket kurdugunuz zaman, o sirketin kiraladigi ofisin, showroomun, deponun üreticiyseniz  % 70’ini, üretici degilseniz % 60’ini karsiliyoruz. Bizim verdigimiz desteklerden faydalanin. Piyasayi taniyin. Ticarette tek sikintimiz KDV’nin kapida tahsil edilmesi. Sizin burada iyi bir distribütör bulma sansiniz azaliyor. Biz firmalara diyoruz ki, siz gelin, biz sizin ofisinizi, reklam paralarinizin % 70’ini karsilayalim. Siz burada distribütörlere dagitin. Romanya önemli bir ülke. Tüm Avrupa’yi sayarsak 200-300 milyonluk bir pazar. Enerji fiyatlari Türkiye’ye göre daha ucuz. Buraya geldiginiz zaman, üretim yatirimini yaptiginiz takdirde normal Romen firmasi gibi AB fonlarindan faydalanabiliyorsunuz.  Tesviklerden faydalanabiliyorsunuz. Is adamlarimiz burada rahat. TIAD’ta her düsüncede insan vardir, tek amaçlari ticaret. Önemli olan para kazanmaktir. Bu da Romanya’ya geldiginizde sizin bir sansiniz. 

 Ticaretimizi artirmak için Romanya’yi tercih ediyoruz. Otomotiv, yan sanayi çok önemli. Tekstil üretimi yok. Tekstil yatirimi önemli. Gida yatirimi hiç yok.  Gelip burada kendi sirketinizi kurup dagitimi siz yapmaniz gerekiyor. Bunu yaptiginiz takdirde satislarda % 40 artis gözüküyor. Ortagimiz Romen olursa destekleri alabilecek miyiz? Bizim devletin destegi için minimum % 51’e sahip olmalisiniz. Yani % 70’in % 50’sini aliyorsunuz.”

 ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu ise sunlari söyledi: “Biz 8 bölgesel isadamlari derneklerini birlestiren bir federasyonuz.  ESIDER Esenyurt Is Adamlari Dernegi Baskani, yine Esenyurt içinde SANDER’in baskani diger bölgelerden temsilciler var. Biz sizinle ortak bir çalisma da yapabiliriz. Bizim hiçbir siyasi odaklanmamiz yok. Bu noktada çok güzel birlesiyoruz.”

 TIAD Baskani Murat Demiray ise konusmasinda devlet temsilcilerinin destegine dikkat çekerek sözlerini söyle sürdürdü: “Bu baglantilari ne kadar saglamlastirirsak, ne kadar çok temasta kalirsak o kadar faydali hale geliyor. Burada suanda çok güzel bir ekip var devleti temsil eden. Arkamizda devletimiz var. Her kapiyi açabilecek güçteyiz suanda. Biz burada çok güçlü ve hareketliyiz. Bunun nedeni TIAD’in altinda tek ses olmamiz. Romanya’yi biraz göz ardi etmisiz. Romanya’yi sizin zihninize sokmak istiyoruz.”

 ESIDER Baskani Fevzi Torolsan da, “Sizinle ortak hareket plani olusturabiliriz. Süreklilik burada çok önemli. Büyükelçiliginiz de, TIAD da destekleyebilir. ESIDER bunun bir tarafi olabilir. Biz is hayatinda sunu düsünüyoruz, destekle orada daha hizli gelisme saglayabiliriz” dedi.

 Karsilikli iyi niyet çerçevesinde devam eden görüsme ISIFED heyetinin TIAD baskanina verdigi plaket ile sonlandi.

Foto Galeri

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.


BAŞKANDAN
İSİFED 1994 yılında İstanbul’da bölgesel bir dernek olarak başladığı yolculuğuna 2005 yılından bu yana ülkemizin en büyük şehrinin sanayici ve işadamı dernekleri federasyonu olarak devam ediyor. Bugün 10’a yakın iş adamı derneğini bir araya getiren bir çatı örgütüyüz. Yola çıktığımızda bizi heyecanlandıran o duyguyla, 24 yıl sonra bizi heyecanlandıran duygu aynı; Birlik olmak…

Bu 24 yılda ulaştığımız, ulaşmayı başardığımız hedeflerimiz var. Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumunda olan Kobilerin yasal ve yapısal sorunlarının çözümü ve kurumsal kimlik kazanmaları konusunda adımlar attık. Bölgemizdeki üniversiteler, araştırma kurumları ve demokratik kuruluşlarla güç birliği yapıyoruz, ortak projeler yürütüyoruz. Bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ile oluşturduğumuz platformlar, ortak yaptığımız işler var. Pek çok yurtdışı gezisi yaparak derneklerimizin üyeleri arasında yepyeni bağlar kurduk, birlikte iş yapabilme imkânları yarattık.

Ancak bunlar birlikte ülkemizde hala piyasa ekonomisinin hukuki ve sosyal alt yapısının geliştirilmesine ve istikrar içinde büyümesine katkı yapılmasına ihtiyaç var. Bizim işimizin en önemli parçalarından biri etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilinci. Bu konuda eksikliklerimiz var. Teknolojik gelişmeleri takip etmekte hala tereddütlüyüz. Hâlbuki teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmamızın önünde hiçbir engel yok. Bağlı derneklerdeki her üyemiz bunları becerebildiğimizde küresel rekabet gücümüzün artacağının bilincinde.

24 yılı sonra, ilk günkü gibi Cumhuriyetin niteliklerine bağlı kalarak, kendisine bağlı dernekler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini en üst düzeye çıkartmak için çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci nitelikleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Biz, ülkemiz için, ülkemize katkıda bulunan etik ve sorumluluk sahibi işadamlarımız için varız. Gücümüzü sizden alıyoruz. Yönümüzü size dönüyoruz. İSİFED sizindir.
Devamı