Slide Haber

ISIFED HEYETI ROMANYA TICARET ODASINDAYDI


ISIFED HEYETI ROMANYA TICARET ODASINDAYDI

 ISIFED’in Romanya’nin Bükres kentine düzenledigi gezi kapsaminda ISIFED heyeti Romanya Ticaret Odasi’ni ziyaret etti. Romanya Ticaret Odasi Baskani ise ülkedeki ticaret ve yatirim olanaklari konusunda bilgiler aktardi.

 ISIFED’in Romanya’nin Bükres kentine düzenledigi gezi kapsaminda ISIFED heyeti Romanya Ticaret Odasi’ni ziyaret etti. 

 Romanya Ticaret Odasi ziyaretine ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ESIDER Baskani Fevzi Torolsan, ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kurtman, SANDER Baskani ve ISIFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kocasakal, ESIDER Yönetim Kurulu Üyeleri,  Soyyigit Grup A.S.’den Temel Soyyigit, Savli Gida Firmasindan Turgut Savli, Santana Tekstil firmasindan Sedat Çelik, Adres Patent firmasindan Av. Ali Yüksel, Archled Aydinlatma firmasindan Murat Selvitop katildi. 

 Romanya Ticaret Odasi Baskani ISIFED heyetini kabul ettigi toplantida, “Avrupa Birligi sinirlari içerisinde Türk yatirimcilar Romanya’da birinci siradalar. Bundan dolayi çok memnunuz. Kayitli 14 bin 600 Türk firmasinin 333 bin Euro’luk yatirimi var. Bu yatirimlardan dolayi çok mutluyuz. Iki ülkenin sosyal dokusunun birbirine yakin olmasi mutlulugumuzu arttiriyor. Yeni Türk yatirimlarini bekliyoruz” dedi.

 ISIFED Baskani Muammer Ömeroglu ise sunlari söyledi: “Biz Türkiye’nin toplam deger olarakken büyük federasyonuyuz. 1200 üyemiz ve 8 dernegimiz var. Federasyonumuza bagli üyeler toplam üretimin yüzde atmisini yapmakta. Konum itibariyle de hem Istanbul’da olmamiz hem de 8 dernekten olusan bir federasyon olmamiz bizi bu konuda Türkiye’nin en güçlü federasyonu haline getiriyor. Üyelerimiz arasinda küçük ölçekli firmalar da bulunmakta. Çogunun Romanya’da yatirimlari var. Bizim burada olmamizin amaci da orta ve küçük ölçekli firmalara Romanya’yi tanitabilmek. Bugünkü ana ziyaret sebebimiz bu. Aramizda derneklerimizin baskanlari var, birkaç sanayici arkadasimiz ve hukuk bürosu sahibi arkadaslarimiz var. Sizden aldigimiz bilgileri ülkemizdeki arkadaslarimiza sunmak istiyoruz.” 

 Romanya Ticaret Odasi Baskani ise ülkedeki ticaret ve yatirim olanaklari konusunda bilgiler aktardi ve sözlerini söyle sürdürdü:

 “Çok aktif bir büyükelçiniz oldugu için sanslisiniz. Çok basarili bir müsaviriniz var. Ciddi hukuk ve finans sirketleriyle görüsüyorlar. Ihtiyaç halinde bize de ulasabilirsiniz. Örnek vereyim; Kereste almak istiyorsunuz. Bize ulasirsiniz. Firma iflasta mi, vergilerini ödüyor mu hemen sizi bilgilendiririz. Size bilgiyi verdikten sonra biz aradan çekiliyoruz.  Belediye baskani yabanci yatirimciyi çekmek için toprak ve bina vergisi almiyor. Ciddi destekler veriyor. Ayni zamanda liman var, serbest bölge var, sanayi bölgesi var. Ticarete çok uygun belediyelerin de destek verdigi bölgeler var. Arzu ederseniz bunlari da sizinle paylasiriz diyor. Büyük bir gemi nakliyesi yapan firmamiz var. Hamburg’a, Amsterdam’a sürekli seferler yapiliyor. Malinizi dünyaya ulastirmaniz çok kolay. Konteynirin Hamburg’a ya da Amsterdam’a göndermesi kara yoluna göre üçte bir daha uygun. Bu ziyaretinizi çok önemsiyorum. Zaman kaybini da ortadan kaldiracagiz. Çok iyi bir görüsme oldu. Tekrar söylüyorum, dogru yerdesiniz. Tarim, yedek parça, tarimla ilgili ciddi potansiyel var. Sadece Galos bölgesinden 145 ton domates çikiyor. Hammaddesi orada hazir. Moldova Cumhuriyeti 7 km ötede. Orada üzüm baglari var. Örnegin, meyve suyu fabrikasi düsünülürse alt yapi hazir. Sadece yatirimci lazim. Çok fazla konfeksiyon yapan yer var. Fakat ham madde kumas yok, yüzde doksan dokuzu disaridan geliyor. Fermuarlarindan, dügmesine kadar her sey disaridan geliyor. Burada da tek eksik yatirimci.”

 Karsilikli iyi niyet çerçevesinde devam eden görüsme sonunda ISIFED heyeti Romanya Ticaret Odasi Baskanina bir plaket verdi ve basarili çalismalari nedeniyle kutladi.

Foto Galeri

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.


BAŞKANDAN
İSİFED 1994 yılında İstanbul’da bölgesel bir dernek olarak başladığı yolculuğuna 2005 yılından bu yana ülkemizin en büyük şehrinin sanayici ve işadamı dernekleri federasyonu olarak devam ediyor. Bugün 10’a yakın iş adamı derneğini bir araya getiren bir çatı örgütüyüz. Yola çıktığımızda bizi heyecanlandıran o duyguyla, 24 yıl sonra bizi heyecanlandıran duygu aynı; Birlik olmak…

Bu 24 yılda ulaştığımız, ulaşmayı başardığımız hedeflerimiz var. Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumunda olan Kobilerin yasal ve yapısal sorunlarının çözümü ve kurumsal kimlik kazanmaları konusunda adımlar attık. Bölgemizdeki üniversiteler, araştırma kurumları ve demokratik kuruluşlarla güç birliği yapıyoruz, ortak projeler yürütüyoruz. Bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ile oluşturduğumuz platformlar, ortak yaptığımız işler var. Pek çok yurtdışı gezisi yaparak derneklerimizin üyeleri arasında yepyeni bağlar kurduk, birlikte iş yapabilme imkânları yarattık.

Ancak bunlar birlikte ülkemizde hala piyasa ekonomisinin hukuki ve sosyal alt yapısının geliştirilmesine ve istikrar içinde büyümesine katkı yapılmasına ihtiyaç var. Bizim işimizin en önemli parçalarından biri etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilinci. Bu konuda eksikliklerimiz var. Teknolojik gelişmeleri takip etmekte hala tereddütlüyüz. Hâlbuki teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmamızın önünde hiçbir engel yok. Bağlı derneklerdeki her üyemiz bunları becerebildiğimizde küresel rekabet gücümüzün artacağının bilincinde.

24 yılı sonra, ilk günkü gibi Cumhuriyetin niteliklerine bağlı kalarak, kendisine bağlı dernekler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini en üst düzeye çıkartmak için çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci nitelikleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Biz, ülkemiz için, ülkemize katkıda bulunan etik ve sorumluluk sahibi işadamlarımız için varız. Gücümüzü sizden alıyoruz. Yönümüzü size dönüyoruz. İSİFED sizindir.
Devamı