Slide Haber

ROMANYA HAKKINDA GENEL BILGILER VE ROMANYA GEZISI HAKKINDA GÖRÜSL


ÜLKE HAKKINDA GENEL BILGILER

ÜLKENIN KISA TARIHÇESI

 Romenler, diger Latin uluslari gibi M.S. ilk 1000 yil içinde ortaya çikmis ve Trakyali atalari olan Hint-Avrupa köklü ‘Dacia’lilar ile ayni bölgede yasamislar. Bugün Romenler Dogu Roma dünyasinin yegâne temsilcisidir ve Romence de Ispanyolca, Italyanca ve Fransizcanin yaninda baslica kökenli dillerden birisidir.

 Orta Çag’da Romenler; Wallachia, Moldavia ve Transilvania adli 3 bagimsiz prenslik halinde yasamislardir. Romen ulus devleti ilk kez 1859’da Wallachia ve Moldavia’nin birlesmesiyle dogmustur. 400 yil Osmanli egemenliginde kalan Romanya 1877 yilinda bagimsizligini ilan etmistir.

 1.  Dünya Savasi sonunda, 1918’de Tansilvania, Basarabia ve Bucovina bölgeleri de Romanya ile birlesmistir. 2. Dünya Savasi’nda Almanya’nin müttefiki olarak savasmis ve dolayisiyla yenilen taraf içinde yer almistir. Savas sonrasi Romanya, Orta ve Dogu Avrupa’daki diger ülkelerin kaderini paylasarak Sovyet baskisi altina girmis ve komünist rejimi benimsemek zorunda kalmistir. Romen Komünist Partisi ve Sosyal Demokrat Parti birleserek Romen Isçi Partisi’ni olusturmustur. 30 Aralik 1947’de Romen Krali çekilmek zorunda kalmis ve ülke Romanya Halk Cumhuriyeti adini almistir. 1953 yilinda Sovyet modeline yakin bir anayasa kabul etmis ve Gheorghiv Dej, 1965 yilinda Romen Isçi Partisi yeniden Romen Komünist Partisi adini almis ve kabul edilen yeni anayasa ile ülkenin adi da Romanya Sosyalist Cumhuriyeti olarak degistirilmis ve Romanya Komünist Partisi Genel Sekreteri Nicolae Ceausescu devlet konseyi baskani olmustur.

 Romanya’da 1963 yilindan itibaren diger Dogu Bloku ülkelerine oranla SSCB’den daha bagimsiz bir politika yürütülmeye baslanmistir. ÇHC ile yakin iliskiler ve Arap -  Israil savasindan sonra Israil ile iliskilerin sürdürülmesi Romanya’yi diger Varsova Pakti ülkelerinden ayri bir politik çizgiye tasimistir.

 Öte yandan, Nicolae Ceausescu’nun Çekoslovakya ve Afganistan’in isgaline karsi çikmasi SSCB ile iliskilerin gerginlesmesine yol açmistir. RKP Genel Sekreterligi, Devlet Konseyi Baskanligi ve sonradan olusturulan Cumhurbaskanligi görevini de yürüten Ceausescu özellikle 1980’den sonra giderek daha sert bir yönetim tarzi uygulamistir. 1988’den itibaren çesitli Dogu Bloku ülkelerinde görülen reform hareketlerine ragmen, Romanya’da baski politikasi giderek artmis, ülkede bu dönemde uygulanmak istenen bazi ekonomi politikalari büyük tepki görmüstür. Dogu Avrupa ülkelerinde komünist rejimin hizla sarsildigi 1989 sonlarinda Romanya’da da rejime karsi ilk tepkiler Timisoara kentinde baslamistir. Kanli bir biçimde bastirilan gösterilerin Bükres’e siçramasiyla birlikte olaylar hizla gelismis ve ordu ile muhalefetin de cephe aldigi Ceausescu ile esi Elena ülkeden kaçmaya çalisirken yakalanip, yargilandiktan sonra idam edilmislerdir.

 Ülkede bas gösteren ayaklanma sonucu yönetime gelen Ulusal Kurtulus Cephesi sosyalist rejime son vermis, 1990 yilinda serbest seçimlere gidilmesini saglayarak çok partili demokratik sisteme geçilmesine imkân tanimistir.

 Günümüz Romanya’si halen iki meclisli ve çok partili parlamenter sistemle yönetilen, demokrasinin gereklerini bütünüyle gerçeklestirerek Bati Dünyasi’na entegre olmayi hedef edinmis ve nihayetinde 2004’de NATO’ya girmekle kalmayip, 2007’de de Avrupa Birligi’ne tam üye olmayi basarmistir.

 ROMANYA’DAKI TÜRK YATIRIMLARI

 *Romanya’ da 13.497 adet Türk sermayeli sirket mevcut olup bunlarin yaklasik 7.000 adedi aktiftir. Türk sermayeli sirketler firma sayisi bakimindan tüm yabanci sermayeli sirketler siralamasinda üçüncü, yatirilan toplam sermaye bakimindan ise on besinci sirada yer almaktadir.

 *Üçüncü ülkelerden aktarilan sermaye ile birlikte Romanya’da bulunan Türk firmalarina ait ödenmis sermaye 1 milyar Avro; ciro ise toplamda 6 milyar Avro’yu bulmaktadir.

 *Dünyanin en basarili müteahhitleri arasinda olan Türk müteahhitler, Romanya pazarina girdikleri tarihten 2013 yili sonuna kadar Romanya’da toplam 6 milyar 140 milyon ABD Dolari tutarinda, 167 proje tamamlanmistir.

 *Romanya ile ekonomik iliskilerimiz sadece ticaretle kalmayip, zamanla depolama tesisleri ve üretime yönelik sinaî tesisler ile geliserek, müteahhitlik hizmetlerine ve finans sektörüne siçramis, halen ise, kültüre alanda yapilan dogrudan/dolayi yatirimlarla gelismeye devam etmektedir. Bu husus, yayincilik, saglik ve egitim sektörlerinde görülmektedir.

 ISIFED’IN ROMANYA GEZISI HAKKINDA NE DEDILER?

 Soyyigit Grup A.S.’den Temel Soyyigit:

 Burada güzel dostluklar edindik. Güzel insanlar, güzel dostlar tanidik. Ama öncesinde ISIFED Baskanimiza ve Nazan Hanim’a öncelikle çok tesekkür ediyorum. Yine tur sirketi sahibi arkadasimizin bize her konuda yardimci olmasindan dolayi kendisine ve ekibine de çok tesekkür ediyorum. Çok keyifli bir seyahat oldu bizim için. Is anlaminda beklentilerimin üzerinde temaslarda bulunduk. Güzel organizasyonlar yapilmis, önemli randevular alinmis. Verimli bir is seyahati oldu. Bu seyahatin pozitif olarak yansimasi ve gelisimler kaydetmesi son derece önemli. 

 Bundan sonra da gerek IISIFED araciligiyla gerek diger derneklerimiz araciligiyla bu tür ziyaretleri zaman zaman yapmamizda fayda var diye düsünüyorum. Bütün arkadaslarima tesekkür ediyorum. Insallah bu dostluklarimiz, arkadasliklarimiz pekisir. Birbirimizden faydalanacagimiz ticari is birliklerimiz de olur diye temenni ediyorum. 

 Santana Tekstil firmasindan Sedat Çelik: 

 Emegi geçen herkese öncelikle çok tesekkür ediyorum. Çok keyifli bir seyahat oldu. Beni bu geziye davet eden Baskanimiz Fevzi Bey’e de ayrica tesekkür ediyorum.  Burada gördügümüz bir sey var. Ferden buraya ulasmanin ne kadar zor oldugunu biliyoruz.  Bu sekilde toplantilar yapmak gerçekten çok kolay degil ama birliktelikle, STK’larin güçlü olmasiyla nereden nereye gelineceginin farkina variyoruz. Bu gezide tanidigim arkadaslarim var. Bu durumdan da çok çok memnun oldum.  Beraberlik ileride de devam edecek.  Herkese tesekkür ederim. 

 Savli Gida Firmasindan Turgut Savli:

 Öncelikle organizasyonda emegi geçen, katkisi olan arkadaslara tesekkür ediyorum. Birbirimizin is yasami içerisinde hep bürokratik ve gergin yanimizla taniyorduk. Ama bu iç günlük süre içerisinde gerçekten bütün arkadaslarin sicak yanini, sevgi dolu yanini görüp, birlikte yasadik. Çok büyük bir kazanim oldu. Bütün arkadaslarima bundan sonraki is yasaminda da basarilar diliyorum.

 Archled Aydinlatma firmasindan Murat Selvitop:

 Öncelikle sizi tanima firsatini Sedat Bey sayesinde yakaladim. Ona çok tesekkür ediyorum, beni davet ettigi için. Benim için çok keyifli oldu. Eminim hepiniz islerinizde çok basarili insanlarsiniz, çok ciddi insanlarsiniz. Sizleri hep bu gezideki güleç yüzlerinizle hatirlayacagim.  Gerçekten çok keyifliydi benim için, çok mutlu oldum sizleri tanidigima.  Umarim gelecekte de birbirimizi görme, kahve içme, gerekirse is olanaklarini birlikte takip etme sansimiz olabilir.

Foto Galeri


BAŞKANDAN
İSİFED 1994 yılında İstanbul’da bölgesel bir dernek olarak başladığı yolculuğuna 2005 yılından bu yana ülkemizin en büyük şehrinin sanayici ve işadamı dernekleri federasyonu olarak devam ediyor. Bugün 10’a yakın iş adamı derneğini bir araya getiren bir çatı örgütüyüz. Yola çıktığımızda bizi heyecanlandıran o duyguyla, 24 yıl sonra bizi heyecanlandıran duygu aynı; Birlik olmak…

Bu 24 yılda ulaştığımız, ulaşmayı başardığımız hedeflerimiz var. Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumunda olan Kobilerin yasal ve yapısal sorunlarının çözümü ve kurumsal kimlik kazanmaları konusunda adımlar attık. Bölgemizdeki üniversiteler, araştırma kurumları ve demokratik kuruluşlarla güç birliği yapıyoruz, ortak projeler yürütüyoruz. Bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ile oluşturduğumuz platformlar, ortak yaptığımız işler var. Pek çok yurtdışı gezisi yaparak derneklerimizin üyeleri arasında yepyeni bağlar kurduk, birlikte iş yapabilme imkânları yarattık.

Ancak bunlar birlikte ülkemizde hala piyasa ekonomisinin hukuki ve sosyal alt yapısının geliştirilmesine ve istikrar içinde büyümesine katkı yapılmasına ihtiyaç var. Bizim işimizin en önemli parçalarından biri etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilinci. Bu konuda eksikliklerimiz var. Teknolojik gelişmeleri takip etmekte hala tereddütlüyüz. Hâlbuki teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmamızın önünde hiçbir engel yok. Bağlı derneklerdeki her üyemiz bunları becerebildiğimizde küresel rekabet gücümüzün artacağının bilincinde.

24 yılı sonra, ilk günkü gibi Cumhuriyetin niteliklerine bağlı kalarak, kendisine bağlı dernekler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini en üst düzeye çıkartmak için çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci nitelikleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Biz, ülkemiz için, ülkemize katkıda bulunan etik ve sorumluluk sahibi işadamlarımız için varız. Gücümüzü sizden alıyoruz. Yönümüzü size dönüyoruz. İSİFED sizindir.
Devamı