Slide Haber

ISIFED’DEN YUNANISTAN’A IS GEZISI


ISIFED’DEN YUNANISTAN’A IS GEZISI

 ISIFED, üyelerine yönelik yurt disi is gezilerine bir yenisini daha ekledi. Daha önce Suriye ve Makedonya’ya yönelik is gezisi düzenleyen ISIFED’in bu defaki adresi ise komsumuz Yunanistan oldu.

 10 – 12 Haziran tarihleri arasinda gerçeklestirilen geziye ISIFED Baskani Mehmet Sandal’in yani sira ISIFED Baskan Yardimcisi Erhan Ibak, ESIDER Baskani Muammer Ömeroglu, Evren Oto Sanayi Sitesi Baskani Bahattin Özata’nin da aralarinda bulundugu on dört sanayici ve is adami katildi.

 Hem is hem turistlik gezi

 Ilk gün Yunanistan’in kuzeyinde yer alan en büyük ikinci sehir olan Kavala’ya geçen ISIFED heyeti, Kavale Kalesi ve birçok tarihi ve güzellige sahip olan sehirde turistik bir sehir turu yaptilar. Ayni gün içinde Selanik’e geçen ISIFED heyeti, ertesi gün konakladiklari otelde Selanik Ticaret Odasi Dernegi’nin baskan ve üyelerinden olusan bir heyeti agirladi.

 ISIFED heyetine “hos geldiniz” diyen Ticaret Odasi Dernegi Baskani, Türk sanayici ve is adamlarini Selanik’te görmekten büyük memnuniyet duyduklarini ifade etti ve “Umuyoruz ki, iki ülke arasindaki ticari iliskiler çok daha gelisecek ve istenen düzeye ulasacaktir” dedi.

 Mehmet Sandal: Komsu olmanin verdigi avantajlari daha fazla kullanmaliyiz.

 ISIFED Baskani Mehmet Sandal ise Yunanistan’da olmaktan dolayi büyük mutluluk duyduklarini, Yunanistan ile Türkiye’nin komsu olmanin verdigi avantajlari daha fazla kullanmasi gerektigini ifade etti. Yunanistan ve Türk halklarinin tarihte birbirleriyle çok uzun yillar dostluk ve kardeslik duygulariyla bir arada yasadigini belirten Baskan Mehmet Sandal; “Türk ve Yunan halklari birbirinden son derece etkilenmis, benzer geleneklere, adetlere, mutfaga, kültüre sahip iki halktir. Bizler dost ve kardes bir ülke olarak gördügümüz Yunanistan ile ticari anlamda da iliskilerimizi gelistirmek, iki ülke arasindaki ticaret hacminin gelismesine katki saglamak isteriz” diye konustu.

 ISIFED ve Selanik Ticaret Odasi Dernegi üyeleri baskanlarin konusmalarinin ardindan toplu ve daha sonra bire bir görüsmeler de gerçeklestirdiler.

 Ticaret Atasesi Tüzün: Bizden her türlü konuda bilgi ve destek alin.

 Görüsmenin ardindan Selanik’te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dogdugu evi ziyaret eden ISIFED heyeti, burada duygulu anlar yasadi. ISIFED heyetinin ikinci gün son duragi ise Selanik Türkiye Baskonsoloslugu oldu.

 ISIFED heyetini kabul eden Selanik Baskonsoloslugu Ticaret Atasesi Kemal Sinan Tüzün,  Yunanistan ve Selanik’te is yapma kosullarini, yasal mevzuatlari, farkli sektörlere dair önemli hususlari aktardi ve Türk is adamlarina her konuda destek olduklarini belirtti. Tüzün, ISIFED heyetine Yunanistan ve Selanik ile ticari iliskiler kurulmasi durumunda kendilerinden mutlaka destek ve bilgi almalari tavsiyesinde de bulundu.

 ISIFED Baskani Mehmet Sandal, Selanik Baskonsoloslugu Ticaret Atasesi Kemal Sinan Tüzün’e verdigi önemli bilgilerden ve destek sözünden dolayi çok tesekkür ederken, kendisine ISIFED adina bir plaket de takdim etti.

 Türk ve Yunan is adamlari ikili görüsmeler de gerçeklestirildi

 ISIFED heyetinin üçüncü günkü ilk duragi ise Selanik Ticaret Odasi oldu. Burada ISIFED heyeti Ticaret Odasi Baskani Charis Alexopolos ve genis bir heyet tarafindan karsilandi. Heyetlerin birbirleriyle tanismasinin ardindan ISIFED Baskani Mehmet Sandal; “ISIFED olarak Yunanistan’a gerçeklestirdikleri ziyaretin bir ön ziyaret oldugunu kurulan iliskilerin zamanla her iki taraf için de hayirli ticari anlasmalarla taçlandirilabilecegini belirtti.

 Istanbul ile Selanik’in birbirine çok yakin iki sehir oldugunu ve bunun zaman ve lojistik basta olmak üzere ticarette olumlu avantajlari beraberinde getirdigini kaydeden Baskan Sandal; “Türkiye ve Yunanistan arasindaki ticari iliskiler hak ettigi noktaya kisa zaman içinde çikacaktir. Birbirine çok yakin iki kültür olmamiz, ticari iliskiler acisindan da olumlu bir etkendir” diye konustu.

 Mehmet Sandal, ISIFED adina plaket takdim ettigi Selanik Ticaret Odasi Baskani Alexopolos’u Istanbul’a da davet etti.

 Charis Alexopolos: Turizm disi sektörlerde de ticaret potansiyelimizi gelistirmeliyiz.

 Selanik Ticaret Odasi Baskani Charis Alexopolos; Türk sanayici ve is adamlarini Selanik’te agirlamakta dolayi çok mutlu olduklarini belirtti. Yunanistan ile Türkiye arasinda köklü tarihi baglarin oldugunu, iki halkin birbirini yakindan tanidigini ifade eden Baskan Alexopolos, “Özellikle Türkiye’nin Ege bölgesindeki turistik ilçeleri ve adalar arasinda gerçeklesen turlar sayesinde her gün binlerce Türk ve Yunanli birbirini ziyaret etme sansi buluyor. Bu karsilikli akis turistik ticari faaliyeti de beraberinde getiriyor. Ancak bizler iki komsu ülke olarak aramizdaki ticaret potansiyelini turizm disi sektörlerde de ciddi bir oranda arttirmaliyiz. Bunu gerçeklestirebilecek potansiyelimiz bulunmaktadir. Biz iki ülke arasindaki ticaret hacminin kisa zaman içinde 3 milyar dolar seviyesinden 5 milyar dolara çikmasini hedefliyoruz” diye konustu.

 Baskanlarin konusmalarinin ardindan Türk ve Yunan is adami heyetleri bire bir görüsmeler yapma firsati da buldu.

 Son durak Drama oldu

 ISIFED heyeti üçüncü günün sonunda Türkiye’ye dönerken eski bir Osmanli kenti olan, birçok tarihi ve dogal güzellige sahip olan Drama’yi da gezdikten sonra Türkiye’ye döndü. 

Foto Galeri

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.


BAŞKANDAN
İSİFED 1994 yılında İstanbul’da bölgesel bir dernek olarak başladığı yolculuğuna 2005 yılından bu yana ülkemizin en büyük şehrinin sanayici ve işadamı dernekleri federasyonu olarak devam ediyor. Bugün 10’a yakın iş adamı derneğini bir araya getiren bir çatı örgütüyüz. Yola çıktığımızda bizi heyecanlandıran o duyguyla, 24 yıl sonra bizi heyecanlandıran duygu aynı; Birlik olmak…

Bu 24 yılda ulaştığımız, ulaşmayı başardığımız hedeflerimiz var. Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumunda olan Kobilerin yasal ve yapısal sorunlarının çözümü ve kurumsal kimlik kazanmaları konusunda adımlar attık. Bölgemizdeki üniversiteler, araştırma kurumları ve demokratik kuruluşlarla güç birliği yapıyoruz, ortak projeler yürütüyoruz. Bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ile oluşturduğumuz platformlar, ortak yaptığımız işler var. Pek çok yurtdışı gezisi yaparak derneklerimizin üyeleri arasında yepyeni bağlar kurduk, birlikte iş yapabilme imkânları yarattık.

Ancak bunlar birlikte ülkemizde hala piyasa ekonomisinin hukuki ve sosyal alt yapısının geliştirilmesine ve istikrar içinde büyümesine katkı yapılmasına ihtiyaç var. Bizim işimizin en önemli parçalarından biri etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilinci. Bu konuda eksikliklerimiz var. Teknolojik gelişmeleri takip etmekte hala tereddütlüyüz. Hâlbuki teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmamızın önünde hiçbir engel yok. Bağlı derneklerdeki her üyemiz bunları becerebildiğimizde küresel rekabet gücümüzün artacağının bilincinde.

24 yılı sonra, ilk günkü gibi Cumhuriyetin niteliklerine bağlı kalarak, kendisine bağlı dernekler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini en üst düzeye çıkartmak için çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci nitelikleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Biz, ülkemiz için, ülkemize katkıda bulunan etik ve sorumluluk sahibi işadamlarımız için varız. Gücümüzü sizden alıyoruz. Yönümüzü size dönüyoruz. İSİFED sizindir.
Devamı