Slide Haber

İSİFED ÜYELERİ İSPANYA PAZARINI KEŞFETTİ


İstanbul Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu-İSİFED, temsilcisi olduğu Esenyurt, Küçükçekmece, Çatalca, Beylikdüzü, Hadımköy, Sander,Tüsiad  3. Bölgenin üretim kapasitesini İspanya pazarı ile yakınlaştırmak ve ticari potansiyelini geliştirmek amacıyla İspanya’da temaslarda bulundu. 

İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu, ESİDER Başkanı Fevzi Torolsan ve SAN-DER Başkanı Mehmet Kocasakal öncülüğünde, İSİFED yönetim kurulu üyeleri ve üye derneklerinin yönetici-üyelerinden oluşan 26 kişilik heyet, İspanya pazarını tanımak amacıyla 15-18 Kasım tarihleri arasında, ülkeye dört günlük ziyaret düzenledi. 

Madrid, Granada ve Sevilla’yı gezen İSİFED heyeti, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı YasemenKorukcu, T.C. Madrid Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Fatma Kayhan, Türk-İspanyol Resmi Sanayi Ticaret Odası Başkanı EstherGonzáles ve ICEX (EspañaExportación e Inversiones) Finans ve Yatırımcı İlişkileri Direktörü JesúsRubieraFernández ile bir araya geldi. Ziyaret sonrası İSİFED temsilci heyeti ve İspanyadevlet-özel kurumlarının temsilcileri, ticari temaslarını yoğunlaştırıp hızlandırma kararı aldı. Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı BaşkanıYasemenKorukcu ayrıca heyete, Aralık-Ocak ayı içerisinde İstanbul’u ve İSİFED yönetiminiziyaret sözü verdi. 

İspanya Türkiye’den neler talep ediyor?

İspanya’nın ithalat ve ihracat mamulleri hakkında bilgi alan İSİFED üyeleri, ülkenin dünyaya yaydığı ürünlerini ve Türkiye’den özellikle neler talep ettiklerini de tespit etti. Güney Amerika ülkelerinin eski İspanya sömürgesi olması nedeniyle İspanya, oldukça köklü bir ticari geçmişe sahip. Türk firmalarının bu durumdan yararlanabilmesi ve İspanya firmaları ile işbirliği yapabilmeleri için görüş alışverişinde bulunduğu İSİFED heyeti, pek çok önemli konuyu İspanya devlet-özel kurumlarının temsilcileri ile masaya yatırma fırsatı buldu.

İspanya-Türkiye ticari köprüsü İSİFED sayesinde sağlamlaştı 

Ticari ziyareti değerlendiren İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu, “İspanya ithalat-ihracat üzerinden yürüyen bir ekonomiye sahip. Dünyada sekizinci sırada yer almalarına rağmen sanayilerinin buna orantılı olarak gelişmediğini gördük. Ekonomilerinin büyüklüğünün sebebi ithalat-ihracat ve turizm kaynaklı. Bu sebeple işbirliği yapmanın kolay bir ülke olduğunu düşünüyoruz” dedi.İSİFED Başkanı Ömeroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her organizasyonumuzun bir öncekine nazaran daha başarılı olduğunu düşünüyorum. İspanya’da görüştüğümüz devlet-özel kurumlarının temsilcileri de Türkiye ile ticaret yapmayı son derece olumlu karşıladıklarını, kapılarının Türklere her zaman açık olduğunu, yatırım yapılacak alanlar konusunda her türlü bilgi desteğini vermeye hazır olduklarını belirtti. Bu ticari geziyle sanayici ve iş adamlarımız için hem yeni bir kapı açtık hem de önemli bir bilgi birikimi sağladık. Biz bu kanalı hep açık tutmayı, bilgi birikimimizi artırıp dileyen girişimcilere sunmayı planlıyoruz. Sanırım bunu kısa zamanda başaracağız.”

İSİFED, 2018 ticari rotasını belirledi

Yoğun bir tempoda gerçekleşen İspanya ticari gezisine katılan İSİFED üyeleri, ticari bağlantılar kurmalarının yanı sıra kendi aralarındaki iletişimi de sağlamlaştırmanın memnuniyeti ile ülkeden ayrıldı. 2018 için ticari rotasını “Ukrayna, Rusya ve Mısır” olarak belirleyen İSİFED, gerekli programlar için şimdiden hazırlıklara başladı. İstanbul Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Muammer Ömeroğlu, “Düzenlediğimiz ticari seyahatlerin hem katılımcılarımız hem de ülkemiz ekonomisi için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dileğinde bulundu.

Foto Galeri


BAŞKANDAN
İSİFED 1994 yılında İstanbul’da bölgesel bir dernek olarak başladığı yolculuğuna 2005 yılından bu yana ülkemizin en büyük şehrinin sanayici ve işadamı dernekleri federasyonu olarak devam ediyor. Bugün 10’a yakın iş adamı derneğini bir araya getiren bir çatı örgütüyüz. Yola çıktığımızda bizi heyecanlandıran o duyguyla, 24 yıl sonra bizi heyecanlandıran duygu aynı; Birlik olmak…

Bu 24 yılda ulaştığımız, ulaşmayı başardığımız hedeflerimiz var. Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumunda olan Kobilerin yasal ve yapısal sorunlarının çözümü ve kurumsal kimlik kazanmaları konusunda adımlar attık. Bölgemizdeki üniversiteler, araştırma kurumları ve demokratik kuruluşlarla güç birliği yapıyoruz, ortak projeler yürütüyoruz. Bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ile oluşturduğumuz platformlar, ortak yaptığımız işler var. Pek çok yurtdışı gezisi yaparak derneklerimizin üyeleri arasında yepyeni bağlar kurduk, birlikte iş yapabilme imkânları yarattık.

Ancak bunlar birlikte ülkemizde hala piyasa ekonomisinin hukuki ve sosyal alt yapısının geliştirilmesine ve istikrar içinde büyümesine katkı yapılmasına ihtiyaç var. Bizim işimizin en önemli parçalarından biri etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilinci. Bu konuda eksikliklerimiz var. Teknolojik gelişmeleri takip etmekte hala tereddütlüyüz. Hâlbuki teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmamızın önünde hiçbir engel yok. Bağlı derneklerdeki her üyemiz bunları becerebildiğimizde küresel rekabet gücümüzün artacağının bilincinde.

24 yılı sonra, ilk günkü gibi Cumhuriyetin niteliklerine bağlı kalarak, kendisine bağlı dernekler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini en üst düzeye çıkartmak için çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci nitelikleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Biz, ülkemiz için, ülkemize katkıda bulunan etik ve sorumluluk sahibi işadamlarımız için varız. Gücümüzü sizden alıyoruz. Yönümüzü size dönüyoruz. İSİFED sizindir.
Devamı