Slide Haber

İSİFED HEYETİ SIRBİSTAN/BELGRAD’da


İSİFED HEYETİ  SIRBİSTAN/BELGRAD’da
Yeni ihraç pazarları yaratılması ve var olan geleneksel pazarlarda pazar payımızın artırılması için Türkiye’de sınai ve  ticari faaliyette bulunan şirketlerin yurt dışı pazarlar hakkında bilgi sağlaması, potansiyel alıcılarla iş görüşmeleri yapılması (B2B)  amacıyla yurt dışında gerçekleştirdiğimiz araştırma gezilerinde  (İSİFED Ticari Seyahatleri)   bu defa rotamız Sırbistan Belgrad. 02/04 Mayıs 2018 Tarihinde gerçekleşen gezimize BEYSİAD,ESİDER,SANDER,HASİAD, KSİAD,yöneticileri ve  üyeleri katıldı.

Organizasyonun ev sahipliğini İSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ömeroğlu yaptı. Gezi'ye,BEYSİAD Yönetim Kurulu Başkanı  Adnan Şahin,İSİFED Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Fehmi Denizli, Erhan İbak, ESİDER Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Torolsan, SAN-DER Başkanı Mehmet Kocasakal,  HASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kurtöz ,BEYSİAD Üyesi Vehbi Orakçı, ESİDER Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Soyöz ve Ahmet Kurt, SANDER Yönetim Kurulu  Üyesi Cevat Zeren katıldılar.

Organizasyon kapsamında ülkelerin iş yapma yöntemleri, tüketici alışkanlıkları, yatırımlar için verilen teşvikler ve alternatif üretim biçimleri araştırıldı. 

TÜRK HEYETİ YATIRIMA DAVET EDİLDİ
Heyetimiz,  T.C. Sırbistan  BüyükelçisiDr.Tanju Bilgiç  ve  Ticaret Ataşesi Gülçin Mumcu’yu  ziyaret etti. Yapılan temaslarda Türkiye ile işbirliği için büyük ilgi ve imkanlar bulunduğu tespit edildi.

İSİFED Ticari Seyahatlerinin  temel amacıuluslararası ticareti geliştirirken Türkiye ekonomisine değer katacak nitelikteki ihracatın artırılmasına katkı sağlayabilmek. İSİFED önderliğinde düzenlenen bu organizasyonda öne çıkan bir başka ayrıntı da Türk iş adamlarının geziye eşleriyle katılmaları. Burada amaç eşlerin de yurtdışı gezilerine katılmaları birbirleriyle tanışıp kaynaşmaları ve yurtdışında ne yaptıklarını görmelerini sağlamak. Bu bağlamda organizasyon süresince eşlere iş adamlarının dışında ayrı bir program düzenlendi böylece eşler de  tarihi ve turistik yerleri ziyaret ettiler.

“DİNAMİK ÇÖZÜMLER ÜRETİYORUZ”
Başkan Ömeroğlu Belgrad’da değişen Pazar dinamiklerini yakından araştırdıklarını, bu nedenle de karşılıklı ticaret ve yatırımlarda bu dinamiklere önem verdiklerini söyledi. Ömeroğlu, “Heyetimizin en belirgin özelliği kendi ticaret anlayışımızla pazarın ihtiyaçlarını karşılarken, ziyaret ettiğimiz  ülkenin tüketici alışkanlıklarından pazarın genel dinamiklerine kadar her ayrıntıyı dikkate alıyoruz. Böylece üretim ve pazarlama modellerimizi bu veriler doğrultusunda şekillendirerek dinamik çözümler üretiyoruz.İSİFED heyeti olarak karşılıklı kazanımlarımızın daha bilimsel verilerle devam edeceğine inanıyor ve bu bağlamda atılması gereken her adımı atacağımızı bilmenizi istiyorum” vurgusunu yaptı.  

İŞBİRLİĞİ KONULARI ELE ALINDI
Organizasyonun ikinci ayağında Belgrad da Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı JelenaJovanovic ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelindi. Türk heyeti burada ekonomik yatırımlar, teşvik imkanları, iki ülkenin işbirliği konularını karşılıklı olarak değerlendirdi. Toplantıda, Belgrad sanayisinin genel yapısıyla ilgili bilgi alan heyet, ülkedeki yatırım alanları ve iş birliklerini araştırdı

ESİDER Üyesi KURTSAN A.Ş.’nin de ülkede ticaretle başlayan, beş yıl öncesi de doğrudan yatırıma dönüşen bir girişimi mevcut.KURTSAN AGRİ  Yönetim Kurulu Başkanı Sayın  Ahmet Kurt heyetimizi işletmesinde ağırladı ve tecrübelerini paylaştı.

Foto Galeri

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan

Sırbistan


BAŞKANDAN
İSİFED 1994 yılında İstanbul’da bölgesel bir dernek olarak başladığı yolculuğuna 2005 yılından bu yana ülkemizin en büyük şehrinin sanayici ve işadamı dernekleri federasyonu olarak devam ediyor. Bugün 10’a yakın iş adamı derneğini bir araya getiren bir çatı örgütüyüz. Yola çıktığımızda bizi heyecanlandıran o duyguyla, 24 yıl sonra bizi heyecanlandıran duygu aynı; Birlik olmak…

Bu 24 yılda ulaştığımız, ulaşmayı başardığımız hedeflerimiz var. Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumunda olan Kobilerin yasal ve yapısal sorunlarının çözümü ve kurumsal kimlik kazanmaları konusunda adımlar attık. Bölgemizdeki üniversiteler, araştırma kurumları ve demokratik kuruluşlarla güç birliği yapıyoruz, ortak projeler yürütüyoruz. Bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ile oluşturduğumuz platformlar, ortak yaptığımız işler var. Pek çok yurtdışı gezisi yaparak derneklerimizin üyeleri arasında yepyeni bağlar kurduk, birlikte iş yapabilme imkânları yarattık.

Ancak bunlar birlikte ülkemizde hala piyasa ekonomisinin hukuki ve sosyal alt yapısının geliştirilmesine ve istikrar içinde büyümesine katkı yapılmasına ihtiyaç var. Bizim işimizin en önemli parçalarından biri etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilinci. Bu konuda eksikliklerimiz var. Teknolojik gelişmeleri takip etmekte hala tereddütlüyüz. Hâlbuki teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmamızın önünde hiçbir engel yok. Bağlı derneklerdeki her üyemiz bunları becerebildiğimizde küresel rekabet gücümüzün artacağının bilincinde.

24 yılı sonra, ilk günkü gibi Cumhuriyetin niteliklerine bağlı kalarak, kendisine bağlı dernekler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini en üst düzeye çıkartmak için çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci nitelikleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Biz, ülkemiz için, ülkemize katkıda bulunan etik ve sorumluluk sahibi işadamlarımız için varız. Gücümüzü sizden alıyoruz. Yönümüzü size dönüyoruz. İSİFED sizindir.
Devamı