Slide Haber

İSİFED, GİRİŞİM VE İŞ DÜNYASI ZİRVESİ’NE KATILDI


İSİFED, TÜRKONFED GİRİŞİM VE İŞ DÜNYASI ZİRVESİ’NE KATILDI


Türkiye’nin gönüllük esasıyla bir araya gelmiş en büyük bağımsız iş dünyası örgütü olan TÜRKONFED, Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nin 22’ncisini, “Güçlü İşletmeler, Güçlü Ekonomi” temasıyla 16-17 Kasım’da İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu ve İSİFED Üyesi Derneklerin Başkanları ile üyelerinin de katılımıyla Hatay’da gerçekleştirdi.
DASİFED’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen zirveye, TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan ve TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik katıldı. TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, KOBİ’lerin ödeme ve tahsilat sorunlarından, banka teminatlarındaki yüksek faize, konkordatodan, KDV sorununa kadar bir dizi sorun yaşadığını vurgulayarak, “Son günlerde artan konkordato ilanları, reel sektörde güven odaklı gelişen ekonomik hayatı derinden etkilemektedir” dedi. “Genel olarak dünyada artık ucuz ve bol parayla büyüme dönemi sona erdi” diyen TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ise “Bugün, dünyada böyle bir rüzgar yok. Ancak biz, rüzgar yoksa küreklere yükleneceğiz” şeklinde konuştu.
 
Çatısı altında yer alan 29 federasyon ve 244 dernek üzerinden 25 bin iş insanı ve 40 bine yakın şirket ile Türkiye’nin “gönüllü ve bağımsız” en büyük iş dünyası örgütü Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde 22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi düzenledi. İlk günü basına kapalı olmak üzere 16-17 Kasım tarihleri arasında Hatay’da “Güçlü İşletmeler, Güçlü Ekonomi” temasıyla gerçekleştirilen zirvede açılış konuşmalarını Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, DASİFED Başkanı Faruk Ekinci ve Hatay Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin yaptı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, son 7 yıldır Hatay’da tüm ekonomik göstergelerin sürekli gerilediğini belirterek, Suriyeli mülteci sorununa dikkat çekti. Savaş, “14 ülkeye ihracat durdu. Ekonomimizin 3’te 1’ini kaybettik. 2012’de 7 bin 618 dolar seviyesinde olan kişi başı milli gelirimiz 6 bin 120 dolara geriledi. 7. büyük ekonomiye sahip il iken artık 13’üncüyüz. Nüfusta en büyük 13’üncü il iken, artık 7’inci en büyük iliz” dedi.


ORHAN TURAN: " ARTAN KONKORDATO İLANLARI, REEL SEKTÖRDE GÜVEN ODAKLI GELİŞEN EKONOMİK HAYATI ETKİLİYOR"

Konuşmasında, dünyanın büyük bir değişim ve dönüşümün sancılarını yaşarken; Türkiye’nin de dış politika, siyaset ve ekonomide sıkıntılı bir dönemden geçtiğini kaydeden TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, “Aynı zaman diliminde, birbirinin içine geçen ve aynı yöntemlerle çözümlenemeyecek bir sorun yumağı oluşuyor. Enerjimizi en kolay çözeceğimiz alana yönlendirip, sorun yumağını bir ucundan tutarak çözebilir; ekonomiye odaklanabiliriz. ABD-SuriyeMülteci sorunu-AB zincirinde, sorun alanlarını içe kapanarak değil, diplomasiye şans tanıyarak çözebiliriz. Siyaset alanında ise sadakat değil liyakatın esas alınması, kapsayıcı bir anlayışın hâkim kılınması, ülkemizin ulusal çıkarlarına hizmet edecektir” dedi.
“Aynı gemide yolculuk ediyoruz” ifadesini kullanan Turan, “Bu gemide; çok sesli, çok renkli, çok güçlü bir Türkiye var. Uzlaşma kültürünü, katılımcı ve kapsayıcı bir anlayışı, bu geminin omurgası yaparak, yükselen lider ülke olacağımıza inanıyoruz” diye konuştu. KOBİ’lerin ekonominin lokomotifi olduğunu ancak kırılgan yapıları nedeniyle krizlerden daha derin etkilendiklerini belirten Turan, KOBİ’lerin ödeme ve tahsilat sorunlarından, banka teminatlarındaki yüksek faize, konkordatodan, KDV sorununa kadar bir dizi sorun yaşadığını vurguladı. “Son günlerde artan konkordato ilanları, reel sektörde güven odaklı gelişen ekonomik hayatı da derinden etkilemektedir” ifadesini kullanan Turan, şunları kaydetti: “Bunun sadece ekonomik değil toplumsal sonuçlar da doğuracağı ortadadır. Hem alacaklıyı, hem de borçluyu koruyan bir mekanizmanın kurulması şart. Konuyla ilgili Ticaret Bakanlığımızın bir çalışma yaptığını biliyoruz. Reel sektör ve ekonomiyle ilgili karar süreçlerinde, Türkiye’nin en geniş tabanlı KOBİ yapılanmasına sahip iş dünyası örgütü olarak, TÜRKONFED’in de o masada olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda, ekonomik alanda Önce Küçüğü Düşün ilkesiyle hareket etmeli ve odağımıza öncelikle KOBİ’leri almalıyız.” Erol Bilecik: “Rüzgar yoksa küreklere yükleneceğiz” Ekonominin düzelmesinin sabır, inat ve irade gerektirdiğini vurgulayan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ise, “Gerek küresel gelişmeler, gerekse içeride ülkemize özgü koşullar nedeniyle, finansman maliyetlerinin bir süre daha yüksek seyretmeye devam etmesi muhtemeldir. Genel olarak dünyada artık ucuz ve bol parayla büyüme dönemi sona erdi. Bugün, dünyada böyle bir rüzgar yok. Ancak biz, rüzgar yoksa küreklere yükleneceğiz” diye konuştu. “Türkiye’nin bu zorlu dönemin üstesinden gelmek için yapısal sorunlara odaklanması ve hiç vakit kaybetmeden bir reform takvimi oluşturması gerekiyor” ifadesini kullanan Bilecik, şunları söyledi: “Ekonomide gürlediğiniz kadar, yağmanız lazım. Zaman artık aksiyon zamanıdır. Verimlilik artışlarıyla büyümenin desteklenmesi ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için işgücü, vergi, eğitim, inovasyon ve dijitalleşme alanlarında kendimizi geliştirmeliyiz. Türkiye ekonomisinin dijital çağın şartlarına uygun teknolojiye, rekabet gücü yüksek sanayi ve hizmetler sektörüne ve modern bir tarım sektörüne ihtiyacı var. Ekonomimizi ayağa kaldırmak için sorunlarımızı kabul edip çaresine bakmalıyız. Kalkınmayı esas alan bir perspektifle serbest piyasa ilkelerinden taviz vermeden, ekonomimizi yeniden ayağa kaldırmamız gerekiyor. Bunun yolu en başta şeffaf, uzlaşmacı, adil ve demokratik bir toplum olmaktır. Güçlü bir ekonominin olmazsa olmazı, güçlü bir demokrasidir. Ekonomik reformlarla eşzamanlı olarak demokratik açılımlar, ifade ve basın özgürlüğünün sağlanması ve özgürlük alanlarının genişletilmesi bu nedenle önemlidir.

 EROL BİLECİK:" RÜZGAR YOKSA KÜREKLERE YÜKLENECEĞİZ"

Ekonominin düzelmesinin sabır, inat ve irade gerektirdiğini vurgulayan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ise, “Gerek küresel gelişmeler, gerekse içeride ülkemize özgü koşullar nedeniyle, finansman maliyetlerinin bir süre daha yüksek seyretmeye devam etmesi muhtemeldir. Genel olarak dünyada artık ucuz ve bol parayla büyüme dönemi sona erdi. Bugün, dünyada böyle bir rüzgar yok. Ancak biz, rüzgar yoksa küreklere yükleneceğiz” diye konuştu. “Türkiye’nin bu zorlu dönemin üstesinden gelmek için yapısal sorunlara odaklanması ve hiç vakit kaybetmeden bir reform takvimi oluşturması gerekiyor” ifadesini kullanan Bilecik, şunları söyledi: “Ekonomide gürlediğiniz kadar, yağmanız lazım. Zaman artık aksiyon zamanıdır. Verimlilik artışlarıyla büyümenin desteklenmesi ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için işgücü, vergi, eğitim, inovasyon ve dijitalleşme alanlarında kendimizi geliştirmeliyiz. Türkiye ekonomisinin dijital çağın şartlarına uygun teknolojiye, rekabet gücü yüksek sanayi ve hizmetler sektörüne ve modern bir tarım sektörüne ihtiyacı var. Ekonomimizi ayağa kaldırmak için sorunlarımızı kabul edip çaresine bakmalıyız. Kalkınmayı esas alan bir perspektifle serbest piyasa ilkelerinden taviz vermeden, ekonomimizi yeniden ayağa kaldırmamız gerekiyor. Bunun yolu en başta şeffaf, uzlaşmacı, adil ve demokratik bir toplum olmaktır. Güçlü bir ekonominin olmazsa olmazı, güçlü bir demokrasidir. Ekonomik reformlarla eşzamanlı olarak demokratik açılımlar, ifade ve basın özgürlüğünün sağlanması ve özgürlük alanlarının genişletilmesi bu nedenle önemlidir.”
 

FARUK EKİNCİ:" SURİYELİ GÖÇMENLERLE BİRLİKTE BÖLGEDE FABRİKALAR, İŞ YERLERİ KEPENK KAPATMAYA BAŞLADI"
DASİFED Başkanı Faruk Ekinci ise konuşmasında, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ın, yüzde 100 kapasiteyle çalışan 10’un üzerinde organize sanayi bölgesiyle, başta demir-çelik olmak üzere tekstil, hazır giyim, ayakkabı, mobilya, gıda gibi pek çok sektörde 9,5 milyar doları aşan bir dış ticaret hacmi yarattığını söyledi. Ekinci, “Komşularla sıfır sorun politikasının var olduğu dönemlerde, bu sektörlerde hayli yol alan, yeni ve ilave yatırımlarla birlikte ilerleyen ekonomik büyüme ve sosyal gelişim, Arap Baharının devamında iç karışıklıkların Suriye'de başlaması ile birlikte durmuş, bunun etkisi ile iş dünyası bölgemizde zor günler yaşamaya başlamıştır” dedi. 4,5 milyon Suriyeli göçmenle birlikte, bölgede sosyal hayatın ve yaşam kalitesinin olumsuz etkilendiğini de kaydeden Ekinci, şöyle konuştu: “Bugün bölgede geldiğimiz durumda, ekonominin bir durgunluğa girmesi ile birlikte finansman zorlukları içinde kalan fabrikalar, iş yerleri ve esnaf kepenk kapatmaya başlamıştır. Biz iş dünyası olarak üretimimizi en iyi kalitede ve maliyette yapma kabiliyeti içerisindeyiz ve yapıyoruz da. Ama üretimimizin iç ve dış pazarda değer bulması tek başımıza olmuyor. Hükümetimizle güç birliği içinde komşularla sıfır sorun politikası dönemindeki aynı ortamı oluşturmada, yan yana olmaya her zaman hazırız.”

"CBi TÜRKİYE" PLATFORMU İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Zirve kapsamında ayrıca, TÜRKONFED ve UNDP Türkiye’nin, Türkiye’deki işletmeleri deprem, yangın, sel ve mülteci krizi başta olmak üzere doğal afet ile karmaşık acil durumlara karşı hazırlayacağı platform olan CBi Türkiye’nin imza töreni de yapıldı. Özel sektörün ihtiyaç ve kapasitesini belirleyerek iş dünyasını afet ve acil durumlar karşısında güçlendirmek, bilgi paylaşımını artırmak, işletmeleri dirençli kılmak, afet anında özel sektörün etkilenen bölgelere katkısını artırabilmek için çalışacak olan CBi Türkiye’nin imza töreni, TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan ve UNDP Ülke Direktörü Claudio Tomasi’nin katılımı ile gerçekleştirildi. İmza töreni öncesinde konuk konuşmacı olarak CBi Türkiye platformuna ilişkin yaptığı konuşmada Birleşmiş Milletler (BM) Mukim Koordinatörü ve UNDP Mukim Temsilcisi Irena Vojáčková Sollorano, “Bu imza töreni ile Türkiye, dünyada doğal afet ve risklere karşı hazırlıklı olmak isteyen ülkelerin arasına katıldı ve dünyada bu networke dahil olan 13. ülke oldu” dedi. Konuşmasında, riskler artarken özel sektörün toplum yararına artık daha fazla sorumluluk alması gerektiğini vurgulayan Sollorano, şöyle konuştu: “Örneğin kentsel seller artık Türkiye’nin bir gerçeği ve afetler sadece afetin olduğu coğrafyayı ve toplumu değil, işletmeleri, limanları ve tedarik zincirinin uzandığı tüm şehirleri etkiliyor. Küresel rekabet için bunun farkına varmak ve gerekli adımları atmak çok önemli. Özel sektörün bu konuda önemli bir rolü var. CBi Türkiye’yi, afet ve karmaşık acil durumlara karşı işletmelerin daha dirençli olması sağlamak açısından önemli bir adım olarak görüyoruz” dedi.

Foto GaleriTÜRKONFED HATAY ZİRVESİ

TÜRKONFED HATAY ZİRVESİ


BAŞKANDAN
İSİFED 1994 yılında İstanbul’da bölgesel bir dernek olarak başladığı yolculuğuna 2005 yılından bu yana ülkemizin en büyük şehrinin sanayici ve işadamı dernekleri federasyonu olarak devam ediyor. Bugün 10’a yakın iş adamı derneğini bir araya getiren bir çatı örgütüyüz. Yola çıktığımızda bizi heyecanlandıran o duyguyla, 24 yıl sonra bizi heyecanlandıran duygu aynı; Birlik olmak…

Bu 24 yılda ulaştığımız, ulaşmayı başardığımız hedeflerimiz var. Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumunda olan Kobilerin yasal ve yapısal sorunlarının çözümü ve kurumsal kimlik kazanmaları konusunda adımlar attık. Bölgemizdeki üniversiteler, araştırma kurumları ve demokratik kuruluşlarla güç birliği yapıyoruz, ortak projeler yürütüyoruz. Bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ile oluşturduğumuz platformlar, ortak yaptığımız işler var. Pek çok yurtdışı gezisi yaparak derneklerimizin üyeleri arasında yepyeni bağlar kurduk, birlikte iş yapabilme imkânları yarattık.

Ancak bunlar birlikte ülkemizde hala piyasa ekonomisinin hukuki ve sosyal alt yapısının geliştirilmesine ve istikrar içinde büyümesine katkı yapılmasına ihtiyaç var. Bizim işimizin en önemli parçalarından biri etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilinci. Bu konuda eksikliklerimiz var. Teknolojik gelişmeleri takip etmekte hala tereddütlüyüz. Hâlbuki teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmamızın önünde hiçbir engel yok. Bağlı derneklerdeki her üyemiz bunları becerebildiğimizde küresel rekabet gücümüzün artacağının bilincinde.

24 yılı sonra, ilk günkü gibi Cumhuriyetin niteliklerine bağlı kalarak, kendisine bağlı dernekler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini en üst düzeye çıkartmak için çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci nitelikleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Biz, ülkemiz için, ülkemize katkıda bulunan etik ve sorumluluk sahibi işadamlarımız için varız. Gücümüzü sizden alıyoruz. Yönümüzü size dönüyoruz. İSİFED sizindir.
Devamı