Slide Haber

İSİFED ÇİN İŞ HEYETİNİ AĞIRLADI


İSİFED ÇİN İŞ HEYETİNİ AĞIRLADI
 
Türk ve Çinli İş insanları Türk-Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği(ÇİNİŞDER) ve İstanbul Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (İSİFED) ev sahipliğinde İstanbul'da bir araya geldi.
Yüksek gelir düzeyi ve başta bilgisayar teknolojileri; yazılım, elektronik, video ve ses sistemleri, elektro-mekanik entegrasyonu, aydınlanma ve enerji teknolojileri, tıbbi teknolojiler, biyoteknoloji ve diğer yeni teknolojilere sahip şirketleriyle gelişmiş bir bölge olan Bao'anlı heyet yeni ilişkilergeliştirmek üzere İstanbul'a  geldi.
 
Çin Halk Cumhuriyeti Shenzen Şehri Bölgesel Hükumetine bağlı Bao'an Belediye Başkanı Bayan Guo Ziping, Belediye yöneticileri ve bölgede faaliyetlerini sürdüren şirketlerin başkanlarının katılımı ile  "network amaçlı" özel görüşmeler yapmak üzere 10 kişilik bir heyet İSİFED yönetimini ziyaret etti.
 
İSİFED ve ÇİNİŞDER ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenen toplantının gündemi ise şehir planlama, turizm geliştirme ve kültürel, enerji, bilgisayar ve yazılım, tıbbi teknoloji ve diğer ekonomik alanlarda ilişkilerin başlatılması oldu.
 
BAŞKAN ÖMEROĞLU:"ÇİN İLE İŞ BİRLİKLERİNE AÇIĞIZ"
İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu, BEYSİAD, ESİDER,SANDER'in Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile  federasyona bağlı derneklerin yönetici ve üyelerinin de bulunduğu toplantıda, İstanbul ve Çin sanayicilerinin ortak işbirliği alanları masaya yatırıldı. Shenzen ve Bao'an temsilcilerinin, bölgelerindeki yatırım fırsat ve avantajlarını paylaştıkları sunumlarından ardından konuşan İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu, artan döviz kurları nedeniyle ithalatın neredeyse imkansız hale geldiğini belirterek, Çİn kaynaklı ithalattata da ciddi bir azalış gözlendiğini dile getirdi. Başkan Ömeroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:" 1990 yılından bu yana işim gereği Çin'in kalkınma hamlesini yakından ve gıpta ile izliyorum.Bu konuda Türkiye'nin Çin'den öğreneceği çok şey var. Tarihten gelen dostluğumuz nedeniyle Çinli sanayicilerimizle daha yakın iş birlikleri içinde olmak, sizleri ülkemizde daha çok görmek istiyoruz." dedi.
 
Küresel bağlamda yaşanan sıkıntılara rağmen Avrupa'nın hala dünyanın en büyük bir pazarı olma özelliğini koruduğunu ifade eden Muammer Ömeroğlu, Türkiye'nin Avrupa'ya yakınlığının sağladığı avantajlara dikkat çekti. Ömeroğlu;" Jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye, dünyanın en önemli ülkelerinden biri.  Çinli sanayici dostlarımızla Türkiye'de birlikte yatırım yapmak, fırsatları ve avantajları her iki ülke lehine çevirebilmek mümkün.İstanbul Sanayicileri olarak birlikte yeni iş birlikleri geliştirmesine açığız" şeklinde konuştu.
 
"BÜTÜN YOLLAR AVCILAR'DAN GEÇER"
Marmara Bölgesi'nin tek kadın belediye başkanı olan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli'de toplantının konukları arasındaydı.Projeleri ve şehir planlaması alanında adından sıkça söz ettiren Başkan Benli; Türkiye'nin en büyük arkeopark projesi olan "Bathonea Arkeopark Projesi ile ilgili bir sunum yaptı. Kanal İstanbul projesinin Avcılar'dan geçmesiyle birlikte İstanbul'un yeni tarihi yarımadası ve boğazı olacak olan 400 hektarlık bölgeye yapılacak dev şehir parkı projesi Çinliler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.Bathonea Arkeo Park'ın Newyork'un Central Parkı ve
Londra'nın Hyde Parkı'na rakip olacağını belirten Dr. Handan Toprak Benli, projeyle 100 bin kişiye iş imkanı hazırlayacağını söyledi. Benli Çinli mevkidaşı ve konuklarına "Bütün Yollar Avcılar'dan Geçer" kitabı hediye etti.


Toplantı, İSİFED ve Çin heyetlerinin karşılıklı plaket ve hediye takdimiyle sona erdi.
 

Foto Galeri

İSİFED, ÇİN HEYETİNİ AĞIRLADI

İSİFED, ÇİN HEYETİNİ AĞIRLADI

İSİFED, ÇİN HEYETİNİ AĞIRLADI

İSİFED, ÇİN HEYETİNİ AĞIRLADI


İSİFED, ÇİN HEYETİNİ AĞIRLADI

İSİFED, ÇİN HEYETİNİ AĞIRLADI


BAŞKANDAN
İSİFED 1994 yılında İstanbul’da bölgesel bir dernek olarak başladığı yolculuğuna 2005 yılından bu yana ülkemizin en büyük şehrinin sanayici ve işadamı dernekleri federasyonu olarak devam ediyor. Bugün 10’a yakın iş adamı derneğini bir araya getiren bir çatı örgütüyüz. Yola çıktığımızda bizi heyecanlandıran o duyguyla, 24 yıl sonra bizi heyecanlandıran duygu aynı; Birlik olmak…

Bu 24 yılda ulaştığımız, ulaşmayı başardığımız hedeflerimiz var. Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumunda olan Kobilerin yasal ve yapısal sorunlarının çözümü ve kurumsal kimlik kazanmaları konusunda adımlar attık. Bölgemizdeki üniversiteler, araştırma kurumları ve demokratik kuruluşlarla güç birliği yapıyoruz, ortak projeler yürütüyoruz. Bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ile oluşturduğumuz platformlar, ortak yaptığımız işler var. Pek çok yurtdışı gezisi yaparak derneklerimizin üyeleri arasında yepyeni bağlar kurduk, birlikte iş yapabilme imkânları yarattık.

Ancak bunlar birlikte ülkemizde hala piyasa ekonomisinin hukuki ve sosyal alt yapısının geliştirilmesine ve istikrar içinde büyümesine katkı yapılmasına ihtiyaç var. Bizim işimizin en önemli parçalarından biri etik değerler ve toplumsal sorumluluk bilinci. Bu konuda eksikliklerimiz var. Teknolojik gelişmeleri takip etmekte hala tereddütlüyüz. Hâlbuki teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmamızın önünde hiçbir engel yok. Bağlı derneklerdeki her üyemiz bunları becerebildiğimizde küresel rekabet gücümüzün artacağının bilincinde.

24 yılı sonra, ilk günkü gibi Cumhuriyetin niteliklerine bağlı kalarak, kendisine bağlı dernekler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini en üst düzeye çıkartmak için çalışıyoruz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkarak toplumdaki öncü ve girişimci nitelikleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Biz, ülkemiz için, ülkemize katkıda bulunan etik ve sorumluluk sahibi işadamlarımız için varız. Gücümüzü sizden alıyoruz. Yönümüzü size dönüyoruz. İSİFED sizindir.
Devamı